Eksternal dakriyosistorinostomi ameliyatında W şeklinde cilt kesisi
W shaped skin incision in external dacryocystorhinostomy surgery
  1. Tez No: 289325
  2. Yazar: AYŞE TÖR AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu prospektif, randomize çalışmada, primer edinsel nazolakrimal kanal tıkanıklığı (NLKT) nedeniyle eksternal dakriyosistorinostomi (DSR) ameliyatı yapılan hastalarda dikey-düz ve ?çift V? şeklindeki cilt kesileri postoperatif cilt izi açısından karşılaştırıldı.Bu çalışma, Temmuz 2006 ? Kasım 2008 arasında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda, primer eksternal DSR yapılan, edinsel NLKT'li 88 hastayı (74 kadın, 14 erkek; yaş aralığı: 18-55 yıl; ortalama yaş: 41.66±9,8 yıl) içerdi. Her bir hastanın tek gözü çalışmaya dahil edildi. Randomize biçimde 43 hastada dikey-düz kesi, 45 hastada ?çift V? kesi yapıldı.Ameliyattan sonra 3. ve 6. aydaki izlem muayenelerinde çeşitli cilt skarı bulgularının (hiperemi, hipertrofi, hipopigmentasyon ve epikantal katlantı) var olup olmadığı kaydedildi. Aynı muayeneler sırasında hastaların oblik yüz fotoğrafları çekildi. Bu fotoğraflar 3 bağımsız gözlemci tarafından değerlendirildi. Aynı şekilde ameliyattan sonra 6. ayda hastaların cilt izine ilişkin görüşleri ve ameliyat sonucundan memnun olup olmadıkları kaydedildi. Bağımsız gözlemciler ve hastalar cilt izini 0'dan 4'e kadar derecelendirdi.Gözlemci yorumlarına göre hem 3. hem de 6.
Özet (Çeviri)
In this prospective, randomized study, straight-vertical and ?W? shaped skin incisions in patients with primary acquired nasolacrimal duct obstruction (PANDO), who undergone external dacryocystorhinostomy (DCR), were compared for the visibility of postoperative skin scar.This study included 88 patients with PANDO undergoing primary external DCR (74 females, 14 males; age range: 18-55 years; average age: 41.66±9.8 years) at Uludag University Faculty of Medicine Department of Ophthalmology between July 2006-November 2008. One eye of each patient was included in the study. A straight-vertical skin incision in 43 patients, ?W? shaped skin incision in 45 patients were performed in a random fashion.We recorded whether there were certain skin scar findings (hyperemia, hypertrophy, hypopigmentation and epichantal fold) or not during the follow up examinations in 3 and 6 months after the surgery. During these examinations, oblique facial photographs of the patients were taken. These photographs were evaluated by three independent observers. We also recorded the patients opinion on the result of the surgery and apparance of the skin scar.