Eksternal dakriyosistorinostomi yapılan hastalarda gözyaşı menısküsü ve yaşam kalitesi artışı ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between tear meniscus and quality of life in patients with external dacriocystorinostomy
  1. Tez No: 739868
  2. Yazar: MEHMET ALİ DORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE AYINTAP, DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AYTOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Nazolakrimal kanal tıkanıklığı (NLKT) olan hastalarda eksternal dakriyosistorinostomi (DSR) ameliyatının gözyaşı menisküs parametreleri üzerine etkisini belirlemek ve yaşam kalitesi iyileşmesi ile ilişkisinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğinde, NLKT nedeniyle Temmuz 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında DSR cerrahisi yapılan 30 hasta prospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ve 3. aylardaki; ön segment optik koherans tomografi (OKT) ile Gözyaşı Menisküs (Tear Meniscus (TM)) ölçümleri alındı ve Lakrimal Semptom Soruları (The Lacrimal symptom questionnaire (Lac-Q)), Munk skorları ve Glasgow yarar envanterleri (Glasgow Benefit Inventories (GBI)) anketleri aynı dönemlerde toplandı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası gözyaşı menisküsü değerleri ile hasta memnuniyet değerlendirme formları arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 24'ü (%80) kadın, 6'sı (%20) erkek toplam 30 hasta dahil edildi. Hastaların 14'ü (%47) sol gözünden, 16'sı (%53) sağ gözünden opere edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 55.1 (31-79 yıl) yıldı. Hastaların 17'sinde (%56.7) silikon tüp implant kullanıldı. Gözyaşı menisküs alanı (TMA), gözyaşı menisküs derinliği (TMD), gözyaşı menisküs yüksekliği (TMH) ameliyat öncesi sırasyıyla (0.09 mm [0.06;0.017], 0.37 mm [0.29;0.52], 0.56 mm [0.44;0.81]) iken ameliyat sonrası (0.03 mm [0.02;0.05], 0.21 mm [0.16;0.26], 0.30 mm [0.26;0.45]) olarak değiştiği görüldü. Bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı. (p< 0.001) LacQ sosyal ve lakrimal semptom skorları ameliyat öncesinde (4.50 [4.00;5.00], 9.00 [8.00;10.0] ) iken ameliyat sonrasında 0.00 [0.00;0.75], 1.00 [0.00;2.00]) olarak düşüş gösterdiği saptandı. (p< 0.001) TM parametrelerindeki değişim ile LacQ lakrimal semptom skorları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu saptandı. (TMA; p= 0.014, TMD; p= 0.017, TMH; p=0.007) TM parametrelerindeki değişim ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki içinde olmasa da; Munk skorlarındaki değişimlerde ve GBI skorlarında pozitif hasta yararı olduğu izlendi. Sonuç: NLKT sebebiyle eksternal DSR operasyonu yapılan hastalarda, TM parametrelerinde anlamlı derecede azalma saptanmıştır. Eksternal DSR operasyonlarında LacQ lakrimal skoru hasta semptomlarındaki iyileşmenin spesifik bir göstergesi olarak kullanılabilir ve TM parametrelerindeki değişikliklerle anlamlı bir korelasyon göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to determine the effect of external dacryocystorhinostomy (DCR) surgery on tear meniscus parameters in patients with nasolacrimal duct obstruction (NLDO) and to evaluate its relationship with improvement in quality of life. Material and Method: Thirty patients who underwent DCR surgery for NLDO between July 2021 and March 2022 in Izmir Tepecik Training and Research Hospital Eye Clinic were prospectively included in the study. Preoperative and postoperative 1st and 3rd months of all patients; Tear Meniscus (TM) measurements were taken with anterior segment optical coherence tomography (OCT), and Lacrimal symptom questionnaire (Lac-Q), Munk scores and Glasgow benefit inventories (GBI) The questionnaires were collected at the same time. The relationship between preoperative and postoperative tear meniscus values and patient satisfaction evaluation forms was evaluated. Symptom: A total of 30 patients, 24 (80%) female and 6 (20%) male, were included in the study. 14 (47%) of the patients were operated on the left eye and 16 (53%) on the right eye. The mean age of the patients included in the study was 55.1 years (31-79 years). Silicone tube implants were used in 17 (56.7%) patients. Tear meniscus area (TMA), tear meniscus depth (TMD), tear meniscus height (TMH) were preoperative (0.09 mm [0.06;0.017], 0.37 mm [0.29;0.52], 0.56 mm [0.44;0.81]), respectively. after (0.03 mm [0.02; 0.05], 0.21 mm [0.16; 0.26], 0.30 mm [0.26; 0.45]). This decrease was found to be statistically significant. (p< 0.001) LacQ social and lacrimal symptom scores were found to decrease preoperatively (4.50 [4.00;5.00], 9.00 [8.00;10.0]) to 0.00 [0.00;0.75], 1.00 [0.00;2.00]) postoperatively. (p< 0.001) A statistically significant correlation was found between the change in TM parameters and LacQ lacrimal symptom scores. (TMA; p= 0.014, TMD; p= 0.017, TMH; p=0.007) Although there is no statistically significant correlation with the change in TM parameters; A positive patient benefit was observed in the changes in Munk scores and GBI scores. Conclusion: A significant decrease in TM parameters was found in patients who underwent external DCR operation due to NLDO. In external DCR operations, the LacQ lacrimal score can be used as a specific indicator of improvement in patient symptoms and shows a significant correlation with changes in TM parameters.