Türk iş hukuku çerçevesinde Hatay ilindeki Suriyeli sığınmacıların sorunları ve çözüm önerileri
Problems, solutions and suggestions for syrian refugees in hatay province within the framework of Turkish Labor law
  1. Tez No: 695297
  2. Yazar: LUAY ALRAMADAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de iş hukukunun çalışan Suriyeli sığınmacılar açısından nasıl işlediğir. Modern iş hukukun temel kavramları ve tarihsel gelişimi ile Türkiye'de çalışan Suriyeli sığınmacıların çalışma hayatı yönünden karşılaştıkları sorunlar ele alınmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde Türk iş hukuku kavramı, iş hukukunun tarihsel gelişimi, işçi-işveren ilişkisi ve iş hukukunun kapsamı ilgili temel kavramları ele alınmıştır. İş hukukunun kapsamı ve modern iş hukukunun günümüze yansımalarının nasıl olduğu tartışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'deki sığınmacılar için iş kanunu kapsamında yürürlükte olan Türk iş hukukunda Suriyeli sığınmacıların durumu incelenmiş ve Suriyeli sığınmacılar açısından Türkiye'deki olumlu ve olumsuz etkileri tartışılmıştır. Suriyeli sığınmacıların; yeni istihdam oluşturma, yeni iş yerlerinin açılmasıyla rekabetin artırılıp ticaretin canlanması, istihdamın oluşmasıyla çalışanların sosyal refahlarının yükselmesi gibi iş hayatında olumlu etkileri görülmüştür. Ayrıca yeni iş gücünün getirmiş olduğu işsizlik ve çalışanların ücretlerinin düşmesi gibi olumsuz etkileri de görülmüştür. Çalışmanın son bölümünde, Suriyeli sığınmacıların çalışma hayatında karşılaştıkları; sağlık, düşük ücret, kötü çalışma koşulları, kayıt dışı çalışma gibi sorunları ile karşılaştıkları bu sorunların; kayıt altına alınarak çalışma, kayıtsız çalışanların ceza yoluyla engellenmesi, kanunda doğan yaptırımlar vb. gibi çözüm önerileri yapılmıştır. Hatay ilini temsil eden Antakya, Reyhanlı, Kırkhan ve İskenderun ilçelerinde yaşayanlarla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri SPSS bilgisayar programı ile analiz edilmiş ve analiz sonuçları tablolarla ifade edilmiştir. Çalışma verilerinden elde edilen bulgulara göre çalışanların çalışma saatleri, izinleri, aldıkları ücretler, sağlık haklarından faydalanma ve performansa dayalı yükselme gibi çalışma koşullarının yeterli olmadığı görülmüştür. Çalışanların haklarının eksiksiz bir şekilde kendilerine verilmesinin yine kanun ve denetimler ile mümkün olabileceği düşünülmektedir. Çalışmanın sonunda Türk iş kanunu, Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların karşı karşıya olduğu en önemli sorunlar ile tüm bu engel ve sorunların aşılmasına yönelik çözümlerin neler olduğu üzerine durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, is how the labor law works in terms of working Syrian refugees in Turkey. The basic concepts and historical development of modern business law and the problems faced by Syrian refugees working in Turkey in terms of working life are discussed. The study consists of three main parts: In the first part, the concept of Turkish labor law, the historical development of labor law, the employee-employer relationship and the scope of labor law are discussed. The scope of labor law and the reflections of modern labor law to the present are discussed. In the second part of the study, the situation of Syrian refugees in Turkish labor law, which is in effect within the scope of labor law for refugees in Turkey, has been examined and its positive and negative effects in Turkey in terms of Syrian refugees are discussed. Syrian refugees; Positive effects in business life such as creating new employment, increasing competition and reviving trade with the opening of new workplaces, and increasing the social welfare of the employees with the creation of employment have been observed. In addition, negative effects such as unemployment brought by the new workforce and the decrease in the wages of the employees were also observed. In the last part of the study, the encounters of Syrian refugees in working life; these problems they face with problems such as health, low wages, bad working conditions, informal work; working by being registered, preventing unregistered employees by means of punishment, sanctions arising from the law, etc. solutions have been proposed. The survey, which was conducted in the central districts representing the province of Hatay, was applied to the employees living in these four districts (Antakya, Reyhanlı, Kırıkhan and İskenderun). The study data were analyzed with the SPSS computer program and the analysis results were expressed in tables. According to the results obtained from the study data, it has been seen that the working conditions of the employees, such as working hours, leaves, wages, benefiting from health rights, and performance-based promotion are not sufficient. It is thought that giving the rights of the employees to them completely is possible with the laws and audits. At the end of the study, the Turkish labor law, the most important problems faced by the Syrian refugees in Turkey and the solutions to overcome all these obstacles and problems are emphasized.