Current account deficits and financial crises signals in European emerging markets
Cari açıklar ve Avrupa'daki yükselen piyasalarda finansal kriz sinyalleri
  1. Tez No: 289354
  2. Yazar: PEMBEGÜL KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı, cari açıklar ve finansal krizler arasındaki olası ilişkiyi, Avrupa'daki yükselen piyasalarla karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Cari açıklar, geleneksel olarak kabul görmüş oran olan, GSYİH'nın %5 `ine denk gelen eşiğe (Milesi, Ferretti ve Razin, 1996) ulaştığında, cari işlemler hesabının durumu ve kriz olasılığı tartışmalarına sebep olmaktadır. Tek başına yüksek bir cari açık kriz göstergesi olarak kabul edilmemelidir. Ülkenin genel ekonomik durumunu etkileyen diğer makroekonomik göstergeler de cari işlemler hesabının durumuyla beraber analiz edilmelidir. Cari açıkların diğer değişkenlerle, örneğin GSYİH büyüme oranı, enflasyon oranı değişimi, net doğrudan yabancı yatırımlar akışı/GSYİH oranı, ihracat/GSYİH oranı, toplam dış borç/GSYİH oranı ve döviz rezervleri/toplam dış borç oranı etkileşimi, çoklu regresyon analizi ile incelenmiştir. Bağımlı değişken, cari işlemler dengesinin GSYİH yüzdesi olarak ifadesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to analyze the possible relationship between the current account deficits and financial crises indicators with a comparative perspective to European emerging markets. Current account deficits reaching the conventional threshold of 5% of GDP (Milesi-Ferretti and Razin, 1996) cause a debate regarding the current account positions and the possibility of a crisis. A high current account deficit alone is not a message for economic crises. There are other macroeconomic indicators that impact the overall economic situation of the country and that should be analyzed together with the current account position. The interaction of current account deficits with other variables such as GDP growth rate, inflation rate change, exports/GDP ratio, net FDI inflows/GDP ratio, total external debt/GDP ratio and FX reserves/external debt ratio are examined using multiple regression analysis method. The dependent variable is CA balance as a percentage of GDP.