Aca'ibü'l-mahlukat (200a-404a varaklar arası) (giriş,transkripsiyonlu metin, dil-yazım özellikleri, dizin-sözlük)
Aca'ibü'l-mahlukat (200a-404a varaklar arasi) (giriş,transkripsiyonlu metin, dil-yazim özellikleri, dizin-sözlük)
  1. Tez No: 289365
  2. Yazar: MEHMET GEDİZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER TEKCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 790
Özet
Eski Anadolu Türkçesi dönemine ait olan `Aca'ibü'l-mahlûkat adlı eserin 200a-404a varakları arasını kapsayan bu tez, giriş, dil özellikleri, metin, dizin ve tıpkıbasım bölümlerinden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Türk yazı dilinin tarihi gelişimine değinilerek, eserin temsil ettiği dönem hakkında geniş bilgi verildikten sonra, eserin Türk dili tarihi açısından önemi belirlenmiştir. Dil özellikleri kısmında eser, imlâ, ses ve şekil bilgisi yönünden incelenerek döneminin dil özellikleri açısından incelenmiştir. Metin, çeviri yazıya yöntemiyle Arap alfabesinden Latin alfabesine aktarılmıştır. Dizin kısmında ise kelimelerin dizini ve sözlüğü verilmiştir. Tezde başvurulan kaynak eserler, kaynakça kısmında listelenmiştir. Çalışmanın sonuna eserin tıpkıbasım örnekleri eklenmiştir. Bu tez çalışmasıyla 15. yüzyıla ait ansiklopedik bilgi içeren `Aca'ibü'l-mahlûkat adlı eser yalnızca bilimsel metotlarla incelenmemiş aynı zamanda çeviri yazı metni ve dizin-sözlüğüyle bilim dünyasının hizmetine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns with the folios between 200a-404a of the work `Aca?ibü?l-mahlûkat written in the period of Old Anatolian Turkish Language and consists of the parts of introduction, language features, text, index and facsimile parts. In the part of introduction, after giving extensive informations about the historical devolepment of Turkish literary language and about the period when the work represents, the importance of the work in the history of Turkish language is defined. In the part of language features, the work is examined in terms of dictation, phonology and morphology according to characteristic features of its period. The work is transcribed from Arabic alphabet to Latin one by the method of transcription system. In the part of index, it is introduced a dictionary and grammatical index. All references used in the thesis are listed in the part of bibliography. At the end of the study, some copied folios of `Aca?ibü?l-mahlûkat are added. By this thesis, the work Aca?ibü?l-mahlûkat having encyclopaedic information about 15th century is not only examined with scientific methods but also is presented to the benefits of science world with its transcribed text and dictionary-index.