Cumhurbaşkanlığı basın bildirileri ve imaj tasarımı Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer örneği
Press release of presidents and image bulding
  1. Tez No: 289367
  2. Yazar: ADNAN SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Cumhurbaşkanlığı, 1923'te Türkiye'de Cumhuriyetin ilanı ile varlık bulan ve o güne kadar devlet kademesinde yeri olmayan bir makamdır. Cumhurbaşkanının yetki ve görevlerinin, zamanla yürütme organı içinde temellerine oturduğunu söylemek mümkündür. Zamanla bir çok cumhurbaşkanı seçildi ve Türkiye'nin siyaset üstü liderleri oldular. Bu cumhurbaşkanlarından bazıları olumlu, bazıları da olumsuz imaj çizdiler. İmajın oluşmasında ve oluşan imajın yönlendirilmesinde etkili olan bir çok etmen vardır. Bu etmenlerden biriside belkide en önemlisi medyadır. Ancak bir çok faktörün bir araya gelmesiyle oluşan imajın sürdürülebilmesi ve devamlılığının arz etmesi için sadece medya yeterli olmayabilir. Özellikle liderlerin oluşturdukları ve tasarlamaya çalıştıkları imaj, liderlerin yaptıkları eylem ve söylemleriyle de yakından ilintilidir. Beklentiler ve liderlik tipleri değiştikçe, aynı şekilde imajlar da değişmektedir. Cumhurbaşkanları gibi liderler, imaj tasarımında medyadan ziyade görevleri süresince yaptıkları ile ön plana çıkmaktadırlar. Mevcut hükümetlerle ilşkileri, kriz anında kısa sürede çözüm üretebilmeleri, ülkeyi dış arenada iyi temsil edebilmeleri ve halk ile olan ilişkileri Cumhurbaşkanları'nın nasıl bir imaj çizdikleri yönünde detaylı bilgiler verebilir. Cumhurbaşkanları'nın eylemlerini mercek altına almak içinde icraatlarını anlatan basın bildirilerini incelemekte fayda vardır.Bu çalışmada 9'uncu ve 10'uncu Cumhurbaşkanları olan Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer'in yayımladıkları basın bilidirileri belli başlıklar adı altında incelenmiş ve nasıl bir lider imajı tasarladıkları saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The office of the Turkish Presidency came into official use in Turkey with the proclamation of the Turkish Republic in 1923. Thus, the head of state of the Republic of Turkey become known to the law with the major amendment in the 1921 Constitution. Over the years, there have been lots of presidents to come to power and become the top leader of the Turkish Rebuplic. Some designed positive image, some built poor image. There are lots of factors which are effective in the formation of image and directing the formed image. One of these factors, perhaps the most significant, is the mass media. However mass media can?t be sufficient in order to maintain the image that has been formed combining with many factors. Particularly, image that the leaders attempt to design and build is closely relevant to what the leaders do and mention. Images too change in the same way as expectations and types of leadership change. Leaders such as Presidents come into prominence with their discourse and activities in comparison to mass media. Relationship with present government, producing a solution in time of crisis, representing the country abroad well and public relation provide detailed information how they draw an image. It will be fine to analyze all the press releases in order to look through all the activities of Presidents.In this study, all the press releases which were published by former Presidents Süleyman Demirel and Ahmet Necdet Sezer were examined elaborately under sixteen main headings. So, it has been aimed to find out how leader image they have designed.