Kriz ve kriz yönetiminde liderin rolü
The crise and the role of the leader in crisis management
  1. Tez No: 289370
  2. Yazar: GÜLŞAH AKYÜZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Birer açık sistem olan işletmelerin amaçlarını ve devamlılığını tehdit eden kriz dönemleri; ani olarak ortaya çıkan olumsuz durumları başarıya dönüştürebilmek, yeniden yapılanma için zemin oluşturmak, çalışan ve yöneticiyi birbirine yakınlaştırmak gibi öğelere sahip bir süreç olarak işletme açısından fırsata dönüşebilmektedir. Burada dikkate alınması gereken en önemli nokta kriz dönemlerinin işletmeler açısından en büyük yönetimsel sınav olduğudur.Bu çalışmanın teorik bölümde; kriz kavramı, kapsamı ve temel boyutları; kriz süreci, krizin olası sonuçları; işletmelerde kriz yönetimi; liderlik teorileri; krizi önleme, çözme ve fayda yaratabilme yolunda kriz liderliğinin işletme yönetimi üzerindeki etkisi ele alınmıştır.Uygulama bölümünde ise; Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir bankanın, İstanbul ilindeki şubelerinde çalışanların üst yönetim tarzı hakkındaki görüşleri, kriz dönemi ile ilgili fikirleri, kriz döneminde üst düzey yönetimin izlediği politikaları ve yapılan çalışmaları algılayış biçimleri ve bu doğrultuda liderlik davranışlarının kriz dönemlerinde işletme yönetimine etkisi olup olmadığı hakkında elde edilen bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Crisis periods, that threatens to purposes and permanencies of companies which is an open system, can be turn into an opportunity of, converting from negative situation to achievement, paving the way for restructuring and causing employees end administrator to become closer to each other. In this situation, the most important point is which has to be consider that crisis periods are the biggest executive tests for companies.In the theoretical part of this study; conception, comprehension, basic dimension, process and possible results of crisis; direction of crises in companies; theories of leadership; effect of crisis leadership on company administration over prevention of crises resolving and create an advantage, have been discussed.In application part of this study; information about the opinions of employees, who work in İstanbul Branches of a bank that displays activity in Turkey, about exponent administration methods, crisis period, policies that has been applied by senior administrators and perception form of senior administrations about studies and in this direction, if behaviors of leadership has an effect on business administrations in crisis periods or not, has been presented.