İcra ve iflas hukukunda icranın geri bırakılması
Drawal of execution in execution and bankrupt law
- Tez No: 289378
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışma konumuzu teşkil eden ve İcra ve İflas Kanunu'nun 33. ve 33a maddelerinde düzenlenmiş olan ?icranın geri bırakılması? kurumu bir takip hukuku müessesesidir. Kanunda yer alan ?icranın geri bırakılması? müessesesi ilâmlı icra takiplerinin uygulanması bakımından söz konusu olmaktadır. Bu nedenle kanun sistematiği bakımından ?ilâmlı icra?ya ilişkin hükümler (m. 24-41) arasında yer almaktadır. İcranın geri bırakılması ilâmlı icraya özgü bir kurumdur ve bu nedenle ilâmsız icra yoluyla takiplerde ve iflâs yoluyla takiplerde uygulanamaz. Tez konumuzu oluşturan icranın geri bırakılması kavramı doktrindeki görüşler ve yargı kararları ışığında incelenmeye çalışılmıştır.Çalışmamız dört ana bölüm altında incelenmiştir.Birinci bölümde; icranın geri bırakılması müessesesinin uygulanma alanı bulduğu ilâmlı icra ile takip yolu genel olarak incelenmiştir. Bu bölüm altında genel olarak ilâmlı icra takibi kavramı açıklanmış, ilâm ve ilâm niteliğinde belgeler incelenmiş ve ilâmlı icra takibinin başlama prosedürüne değinilmiştir.İkinci bölümde; icranın geri bırakılması kavramı incelenmiş, bu inceleme dahilinde tanımı, kapsamı, sebepleri, icra mahkemesinde uygulanan yargılama usulü ve icranın geri bırakılması davalarının kabulü ve reddi kararlarının sonuçları ile bu kararlara karşı başvurulacak kanun yolları konuları incelenmiştir.Üçüncü bölümde; Yargıtay tarafından icranın geri bırakılması hususu ve İİK m. 36'nın istisnaen icra mahkemesi kararlarının temyizi halinde uygulanması hususu incelenmiştir.Son olarak dördüncü bölümde ise, icranın geri bırakılması; takibin iptal ve taliki, itiraz ve menfî tespit davası ile karşılaştırılmıştır.Çalışmamız, konu hakkındaki tespit ve değerlendirmelerimiz doğrultusunda sonuç kısmıyla sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
Foundation of ?drawal of execution?, which is forming our subject of study and is ordered in the 33 and 33a articles of Execution and Bankrupt Law, is an institution of enforcement law. Foundation of ?drawal of execution? taking place in the code exists to apply final court decision enforcement proceedings. Because of that, in terms of law systematics, it holds a place in judgements about final court decision enforcement (article 24-41). Drawal of execution is a foundation which is peculiar to final court decision enforcement and because of that it can?t be applied in ways of enforcement proceedings without judgement or bankruptcy. Notion of drawal of execution forming our subject of study is aimed to examine in consideration of views in doctrine and judicial decisions.Our study is inspected under four chapters.In the first chapter; the way of final court decision enforcement which foundation of the drawal of execution has scope of application is viewed in general. Under this chapter, the notion of final court decision enforcement proceedings are cleared in general, final court decision and documents as final court decision are viewed and touched on the starting procedure of final court decision enforcement proceedings.In the second chapter; drawal of execution is inspected, its definition, scope, causes, prosedure of judging by enforcement court in this inspection and the acceptance or refusal decisions results of the postponing of enforcement proceeding actions and legal remedies against these decisions are viewed.In the third chapter; the case of the drawal of execution by the high court and the case of apply in case of enforcement courts decisions appeal in the exeption of code of execution and bankruptcy, 36th article are viewed.Finally, in the forth chapter; the case of drawal of execution is compared to the case of cancellation and adjournment of proceedings, objection and negative declaratory action.Our study is ended with the consequence part in the direction of our determinations and assessments about the case.