Dünya ve Türkiye'de tarımın finansmanı, T.C. Ziraat Bankası'nın Türkiye tarımının finansmanındaki rolü
Agricultural finance in world and Turkey, the role of T.C. Ziraat Bank in Turkey's agricultural finance
  1. Tez No: 289379
  2. Yazar: FATİH KANDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çağlar boyu değişen koşullar insanoğlunun yaşam tarzını ve tüketim kalıplarını etkilemekle birlikte insan doğasının temel ihtiyaçlarını karşılayan tarım her dönem hayati bir ekonomik faaliyet olma özelliğini korumuştur. Teknoloji geliştikçe, tarım, temel işlevi olan gıda maddesi temin etmek dışında bazı imalat dallarına hammadde ve ara mamul üretme işlevini yüklenmiştir. Tarımsal üretimin yapısının değişmesi ve diğer sektörlerle bağlantısının artması, finansman ihtiyaçlarının artmasına sebep olmuştur. Dünya çapında, gelişmiş veya gelişmekte olan tüm ülkeler, iklim, ürün, nüfus ve ekonomik yapılarıyla uyumlu tarımsal politikalar oluşturmakta ve bu politikaları destekleyecek nitelikte finansman sistemleri kurgulama çabası içerisindedirler. Uygulamada ülkelerin tarımsal üretim desenleri ve gelişmişlik düzeyleriyle uyumlu tarımsal finansman sistemlerine sahip oldukları görülmektedir. Yüksek gelişmişlik düzeyine ulaşmış ülkeler daha özerk, karmaşık ve kooperatifleşmenin ön planda olduğu tarımsal finansman sistemlerine sahip iken gelişmekte olan ülkelerin yoğun biçimde devlet kontrolü altında olan tarımsal finansman sistemleri mevcuttur. Bu çalışmamızın amacı dünyada, tarımsal finansman sistemi içinde yer alan bankaları incelemek ve bu kapsamda T.C. Ziraat Bankasının Türkiye'de tarımın finansmanı açısından rolünü ortaya koymaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde tarım, tarımsal üretim ve tarımsal işletmelerin finansmanı, dünya ve Türkiye Ekonomisinde tarım sektörünün yeri ve tarımsal finansman yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde gelişmiş ve gelişen ülkelerdeki tarım finansmanında etkili olan bankalar tanıtılmış ve üçüncü bölümde ise Türkiye'de tarımsal işletmelerin finansmanında T.C. Ziraat Bankasının rolü anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the ages, changing conditions affect human lifestyles and consumption patterns but agriculture, that meet the basic needs of human nature, has remained as a vital feature of economic activity. As technology advance, agriculture shouldered function of manufacturing raw materials and intermediate goods, beside its basic function of providing food. The change in the structure of agricultural production and increased links with other sectors, has led to increased funding needs. Worldwide, all developed or developing countries are in an effort to establish agricultural policies in line with their climate, products, population and economic structures and to construct the financing systems to support these policies. In practice, countries have the agricultural finance system compatible with their agricultural production patterns and development level. Developed countries have more autonomous, complex and cooperative agricultural financing system while developing countries have agricultural finance systems that is intensively under state control. The purpose of this study is to examine the banks in agricultural finance system around the World and T.C. Ziraat Bank?s role in financing of agriculture in Turkey. In the first part of our work information is given about agriculture, agricultural production and financing of agricultural enterprises, the importance of the agricultural sector in the World economy and in Turkey and methods of agricultural financing. In the second part banks contributing financing of agriculture in developed and developing countries is introduced and in the third part T.C. Ziraat Bank's role in the financing of agricultural enterprises in Turkey is explained.