Dava ve takiplerde teminat
Security in litigation and enforcement proceedings
  1. Tez No: 265657
  2. Yazar: MUSTAFA OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Usul ve İcra İflas Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 712
Özet
Hak arama özgürlüğüne sahip olan yerli ve yabancı bütün gerçek ve tüzel kişiler, yargı mercilerine başvurarak dava açabilir veya takip yapabilirler. Dava ve takiplerin, geçici hukukî himaye tedbirlerinin, iflas ve konkordato taleplerinin başlangıcından sonuçlanmasına kadar olan süreçte, kural olarak tarafların ve diğer ilgili üçüncü kişilerin herhangi bir teminat göstermesi gerekmez. Ancak bazı hallerde kanun koyucu, buna istisnalar getirmiş ve yargı mercilerinde görülmekte olan dava ve takibin tarafları veya diğer ilgili üçüncü kişiler için teminat gösterme yükümlülüğü getirmiştir. Hangi durumlarda teminat gösterilmesi gerektiği, değişik kanun hükümlerinde, dağınık olarak, tek tek belirtilmiştir. Bu düzenlemelerin bir kısmında teminat, bir ilk itiraz hali, belirli yerlerde dava şartı, bazısında talebin kabul edilebilme şartı ve nihayet çeşitli yerlerde de verilen kararın uygulanabilme şartı olarak öngörülmüştür. İşte çalışmamızın konusunu, dava ve takiplerin çeşitli aşamalarında söz konusu olabilen, çalışmamızda ?adlî teminat? olarak adlandırdığımız bu teminat oluşturmaktadır.Çalışmamız giriş, altı bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde teminat kavramı, teminatın amacı, niteliği, teminat türleri, teminat miktarı ile teminat sözleşmesi konuları üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Türk vatandaşları ve yabancıların dava açmada teminat gösterme yükümlülükleri, davaya müdahale, davanın ihbarı, eski hale getirme, ıslah, temyiz, istinaf, yargılamanın yenilenmesi gibi müesseselerde söz konusu olan teminat yükümlülükleri ele alınmıştır. Üçüncü bölüm takipte teminat konusuna ayrılmıştır. Bu bölümde önce icra takibinin başlangıcında, satış aşamasında, paraların paylaştırılması aşamasında, icranın ertelenmesinde teminat gösterilmesi gereken haller incelenmiş, daha sonra da icra takibinden kaynaklanan borçtan kurtulma davası, istihkak davası, menfi tespit davası gibi davalarda söz konusu olan teminat ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, geçici hukuki himaye tedbirleri olan ihtiyatî tedbir ve ihtiyatî haciz müesseselerindeki teminat konusu incelenmiştir. Beşinci bölümde, iflâs ve konkordato hukukunda teminat konusu üzerinde durulmuştur. Nihayet altıncı bölümde ise, teminattan muafiyet halleri ve teminatın iadesi konuları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
All domestic and foreign natural and legal persons who have right to legal remedies can sue or initiate enforcement proceedings applying jurisdiction authorities. As a rule, parties and other concerned third parties are not required to provide a security within the process from the commencement to conclusion of litigation and enforcement proceedings, provisional and protective measures, bankruptcy and concordatum petitions. However, in some cases, the legislator has put exceptions to this and requires security for the parties of the lawsuits and enforcement proceedings or other third parties involved. The cases required to be posted a security are indicated individually and dispersedly under different provisions of law. In some parts of these arrangements, security is envisaged as a state of preliminary objection, in some particular parts a litigation clause, in some other parts the acceptance clause of petition and finally in different parts the implementation clause of the injunction. At issue in various phases of litigation and enforcement proceedings, this security, referred to as ?judicial security? in our study comprises the subject of our study.Our study comprises an introduction part, six parts and a conclusion. In the first part of the study, the concept of security, purpose of security, its nature, types of security, amount of security and contract of security are studied. In the second part, security obligations in organs, such as Turkish citizens? and foreigners? providing security in filing a suit, intervening in a case pending at court, notice of a litigation to third party, reviving, amending, appeal, cassation and reopening of civil judgments are dealt with. The third part is for the subject of security in enforcement proceedings. In this part, first of all, the states that require providing security at the beginning of enforcement proceedings, in the phase of sale, in the phase of sharing money and suspending the execution of the judgment are studied and later the security, at issue in lawsuits such as action in denial of debt arising from enforcement proceedings, action of replevin, negative declaratory action are studied. In the fourth part, security in the institutions of provisional measure and prejudgment attachment which are provisional and protective measures are studied. In the fifth part, the issue of security in bankruptcy and concordatum are examined. Finally, in the sixth part, the issues of exemption from security and release of security are studied.