Savaş ve barış haberciliği açısından CNN ve El Cezire örnekleri: İkinci Körfez savaşı sırasında savaş haberlerinin söylem çözümlemesi
The exemplars of CNN and ALJAZEERA in terms of war and peace journalism: Discourse analysis of war news during the Second Gulf War
- Tez No: 289385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BAŞTÜRK AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Uluslararası İlişkiler, Radio and Television, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Körfez savaşlarında yüzlerce gazeteci ve basın kuruluşu Orta Doğu bölgesinde veya kendi ülkelerinde görev yapmıştır. Tezde CNN ve El Cezire kanallarının habere bakış açısı, söylem çözümlemesi ile habercilik ilkeleri temel alınarak analiz edilmektedir. Eleştirel kuramın iki önemli modeli olan Chomsky'nin propaganda modeli ile yapısal yanlılık modelleri söylem çözümlememize rehberlik etmektedir. CNN batılı kültürel değerler ve inançlar ile izleyicisine seslenirken, El Cezire Arap halklarının bölgedeki ve dünyadaki sesi olmaya çabalamaktadır. Küresel medya ve CNN'de bölgeye yaklaşım Amerikan bakış açısıyla oluşurken, El Cezire Saddam ve Amerikan yönetiminde ızdırap çeken Irak halkının yanında bir söylem kullanmaktadır. Bu çalışma, savaş ve barış gazeteciliği arasında yaşanan mücadelede iki farklı yayın organının hangi tür haberciliğin yanında yer aldıklarını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çünkü her zaman `'ezilenden'' yana olmak, barıştan yana olmak anlamına gelmemektedir. Çalışmamızda 2003-2004 yılları arasında analiz edilen üç örnek olay; Irak kuvvetleri ve ABD ile müttefiklerinin arasında yapılan Ummr Kasr ve çatışma haberleri, Saddam Hüseyin heykelinin ABD ve müttefiklerinin Bağdat'ı işgalinde devrilmesi ve Irak'ta işgal sonrası Ebu Gureyb hapishanesinde Iraklı mahkûmlara Amerikalı asker ve istihbarat görevlilerince yapılan işkencelerdir.
Özet (Çeviri)
During the Gulf Wars, hundreds of journalists and press agencies worked both in their homelands and in the Region of Middle East. In this thesis, the viewpoints of CNN and Al Jazeera Channels towards the news are completely analyzed depending on discourse analyses and principles of journalism. Chomsky?s propaganda model and structural partiality that are too important models of critical theory guide our discourse analysis. While CNN is addressing to its viewers with western cultural values and beliefs, Al Jazeera tries to be the voices of Arabian communities living in the area or the world. Although the approach to region in global media and CNN is composed of the viewpoint of America, Al Jazeera uses an expression alongside Iraq community who suffers from the management of America and Saddam. This study aims at putting forward what kind of journalism these two different press agencies stand up for in the battle between peace and war journalism. Because to be on the side of the losers doesn?t always necessarily mean to be in favour of peace. In this thesis three case studies have been analyzed between 2003 -2004, firstly Ummr Kasr between Iraqi forces and the U.S.A and its allied forces and the news about the battle, secondly toppling the statue of Saddam Hüseyin by the U.S.A and its allied forces during the invasion of Iraq, thirdly in Iraq after the invasion torturing of the Iraqi prisoners in Ebu Gureyb prison by American soldiers and intelligence officials.