Krizlerin önlenmesinde yeni finansal mimarinin rolü
New financial architecture's role of prevent to crisis
  1. Tez No: 289395
  2. Yazar: ARMAĞAN TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu çalışmanın temel amacı globalleşme sürecinde kaçınılmaz olan finansal krizleri ele alarak oluşturulmaya çalışılan yeni finansal mimariyi krizleri önleme öngörme ve yönetme ekseninde incelemektir. Finansal krizleri önleme, öngörme ve yönetme konusunda ulusal ve uluslararası finansal mimarinin yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çalışmada ülke deneyimlerinden yola çıkarak ulusal ve uluslararası finansal kuruluşların rolünün yeniden tanımlanması konusu ele alınacaktır. Bu incelemede ulaşmak istediğimiz amaç 1990'larda başlayan yeni bir finansal mimari oluşturma çabalarının geldiği noktayı tespit etmek ve gelinen durumun krizleri önleme, öngörme ve yönetme açısından ne derece etkin olduğunu irdelemektir. Mevcut sistem içinde kurumlar ne derece etkindir. Yapılan ve yapılması planlanan değişiklikler mevcut sistemin etkinliğini ne yönde değiştirecektir.Saydığımız bu amaçlara ulaşmak için öncelikle çalışmanın ilk bölümünde kriz kavramı ve literatürdeki kriz sınıflandırmaları verilmektedir. Daha sonra krizlere neden olan faktörler kriz örnekleriyle açıklanmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde krizleri önleme, öngörme ve yönetme ekseninde yapılan finansal mimari çalışmaları ele alınmıştır. Mevcut finansal mimarideki eksik yönler ve bunların krizlerle olan bağlantısı açıklanmıştır. Bu bölümde ikili bir ayrım olarak sorunlar ulusal ve uluslararası olarak ayrılmıştır.Çalışmanın finansal krizlerle mücadelede yeni finansal mimarinin rolü başlıklı son bölümünde bu çerçevede yapılanlar incelenmiştir. Finansal krizlerle mücadele konusunda üzerinde önemle durulan iki kurum olan IMF ve Dünya Bankası üzerinde yoğunlaşılmıştır. Yoğunlaşma IMF ve Dünya Bankası üzerine olmakla birlikte krizleri önleme, öngörme ve yönetme konusundaki güncel tartışmalarda ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objektive of this study is discuss to examine inevitable financial crisis to crisis prevention, predict and manage of new financial architecture. Prevent, predict and manage to crisis required rethinking about local and global financial architecture. In this study we research countries experiences and use this information try to descrine local and international financial institution?s role. We want to describe how to started 1990?s new financial architecture working and how effective this new architecture. In this system?s institutions how effective. Existing and planned alterations is what kind effects present architecture.First one this study describe different crisis definitions and literatür survey about crisis classifications. Than what kind of factors cause to crisis and examplify some crisis. Second chapter of this study explain what made about crisis prevention, predict and manage in new financial architecture. Than which part of existing architecture has problem and this problems how connect with crisis. This chapter have got dual point of separation. This is local and international problems.Last chapter is this study named ?New Financial Architecture?s Analysis in Financial Crisis Strugle?. In this chapter studying what they done about financial crisis strugle. In literature especialy discuss two institution, this is IMF and World Bank. Even if condensation is mostly IMF and World Bank, we study actual discussion about crisis prevention, predict and manage.