İl Özel İdaresi ve mikro kredi uygulamaları: Kocaeli İl Özel İdaresi örneği
Special provincial administration and the micro credit applications: Example of Kocaeli special provincial administration
  1. Tez No: 289399
  2. Yazar: SÜLEYMAN SEYMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Fakirlik her geçen gün artmakta olan bir sorundur. Bu sorunu azaltmak için yeni bir yaklaşım ve yöntem getiren bir kavram olarak mikro kredi ilk kez 20. yüzyılın son çeyreğinde, Muhammed Yunus tarafından ortaya atılmıştır. Bu noktada Muhammed Yunus'un hedef kitlesi, geçimlerini sağlamak amacıyla, teminat eksikliği yüzünden ticari bankalardan kredi alamayan ve bu yüzden yüksek faizli krediler veren tefecilerden borç almak zorunda kalan yoksul kimselerdir. İşte Muhammed Yunus bu olumsuz durumu düzeltmek amacıyla 1974 yılında ülkesi Bangladeş'teki bir kadına bambu sepeti yapması için kefalet ve ipotek istemeden 6 dolar vermiş ve mikro kredi uygulamasını başlatmıştırMikro kredinin getirdiği bu avantajlar zaman içinde onun başarısını ve popülerliğini arttırmıştır. Muhammed Yunus'un kurucusu olduğu Grameen Bank tarafından uygulanan grameen mikro kredi modeli dünya geneline yayılmıştır.Ülkemizde mikro kredi projesi esasen 18.07.2003'de Diyarbakır'da TİSVA, Grameen Bank ve Diyarbakır Valiliği işbirliğinde oluşturulan T.G.M.P. ile uygulanmaya başlanmıştır. 5302 sayılı İl Özel idaresi kanunu ile İl Özel İdarelerine mikro kredi hususunda görev ve sorumluluk verilmiştir. Böylece mikro kredi bu kanun ile yasal dayanağına kavuşmuştur. Bu tarihten itibaren mikro kredinin ülkemizdeki yaygınlığı artmıştır.Genel olarak bu şekilde özetlenebilecek olan bu tez çalışmasında esas itibariyle il özel idareleri ve bunların mikro kredi faaliyetlerine ayrıntılı olarak değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Poverty is a problem that increases each passing day. As a concept of micro credit, which was introduced by Muhammed Yunus for the first time in the last quarter of twentieth century, brings a new approach and method to reduce this problem. At this point, Muhammad Yunus' target audience is poor people that can?t get credit from commercial banks due to lack of collateral in order to ensure their livelihood and therefore those who have had to borrow money lenders with high interest loans. Here, Muhammed Yunus gave 6 dollars without bail and mortgage to a woman in his country Bangladesh for making bamboo basket in order to correct this negative situation and he had micro credit application started in 1974.Its success and popularity has increased over time due to the fact that micro credit brought these advantages. Grameen micro credit model is carried out by Grameen Bank, whose founder is Muhammed Yunus, has been spread throughout the world.Micro-credit project in our country mainly started to carry out with T.G.M.P. which was created in cooperation TİSVA, Grameen Bank and governorship of Diyarbakır on 18.07.2003 in Diyarbakır. Duties and responsibilities regarding micro credit is given to Special Provincial Administrations with Special Provincial Administration Law No. 5302. Thus, micro credit has reached the legal basis with this law. Prevalence of micro-credit has increased in our country as from this date.In general, it can be summarized this way in this thesis that mainly the special provincial administrations and their micro credit activities are mentioned in detail.