Kentsel yoksulluk ve mikro finansman: Kocaeli örneği
Urban poverty and micro finance: Example of Kocaeli
- Tez No: 289398
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Yoksulluk, sadece azgelişmiş ülkelerin değil, gelişmiş ülkelerin de en önemli sorunlarından biridir. Yoksullukla mücadele kapsamında değerlendirilebilecek bir yöntem olan mikro finansman, daha dar anlamıyla mikro kredi, yoksulların özellikle de yoksul kadınların küçük kredilerle büyük işler başarmalarına fırsat verme projesidir.Bu çalışmanın temel amacı, mikro kredi kullanımının kentsel yoksulluğun azaltılmasında oynadığı rolü tespit edebilmektir. Bu bağlamda, Kocaeli İl Özel İdaresi'nden mikro kredi kullanan kadınlara yönelik bir anket uygulanmıştır. Anket sonuçları, mikro kredi alarak ekonomik bir faaliyette bulunan kadınların gelirlerinin, harcamalarının ve tasarruflarının arttığını ve böylece kentsel yoksulluğun azaldığını göstermektedir. Ayrıca mikro kredinin, yoksul kadınların sadece ekonomik açıdan değil, sosyal bakımdan da gelişimlerine katkıda bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the most important issues, not only for less developed countries but also for developed ones. Micro finance, in narrow sense micro credit, is the project that provides poor people, especially poor women, an opportunity to achieve remarkable changes with small funds which is considered to be one of the methods of struggling with poverty.The main aim of this study, is to determine the role of using micro credit in order to decrease urban poverty. In this context, survey was carried out about the women using micro credit provided by Kocaeli Special Provincial Administration. Results of the survey show that incomes, expenditures and savings of the poor women increased thanks to economic activity by using micro credit and thus, urban poverty has decreased. Also it?s been concluded that micro credit, makes contribution to poor women?s life not only economically but also socially.