Vergi kaçırma eğilimini belirleyen faktörler üzerine bir çalışma
A study on the factors determining the propensity of tax evasion
  1. Tez No: 289416
  2. Yazar: GAMZE ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Vergiler, zaman içerisinde kamu harcamalarını finanse etme amacının yanı sıra ekonomik ve sosyal yaşamı etkileyen, bir istikrar politikası değişkeni olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Vergilerin sahip olduğu bu önem, vergi gelirlerinin yeterli düzeyde toplanmasını gerekli kılmaktadır. Ancak, vergi kanunlarına göre ödenmesi gereken vergi miktarları ile mükelleflerin beyan ederek ödedikleri miktarlar arasında yüksek farklar ortaya çıkmaktadır. Bu farkların en önemli sebeplerinden biri de vergi kaçakçılığıdır.Bu çalışmanın amacı, mükelleflerin vergi kaçırmalarında etkili olan faktörlerin bir anket uygulaması ile elde edilen veriler yardımı ile belirlenmesidir. Çalışma, bireylerin vergi kaçırmalarında vergisel ve mali faktörler, psikolojik ve ahlaki faktörler, ekonomik faktörler, demografik faktörler, siyasi faktörler, idari ? yönetsel faktörler, karma faktörlerin etkili olduğu sonucuna ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Besides their aim to finance public expenditure, through time, taxes have also been used as stabilizing policy tools that might affect economic and social life. Stem from this role, it is required to collect tax revenues sufficiently. Unfortunately, there is a huge gap between taxes due according to tax laws and taxes that taxpayers report and actualy pay. One of the causes of these differences is tax evasion.The purpose of this study is to determine the factors that effect tax evasion by obtaining data through a survey. The study found that, taxational and fiscal factors, psychological and moral factors, economic factors, demographic factors, political factors, administrative factors and mixed factors, help to explain why individuals evade taxes.