Evrensel miras için oluşturulan evrensel müze tartışmaları
Universal museum discussions for the universal heritage
- Tez No: 289441
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEHRA ERKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzecilik, Museology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Aralık 2002'de dünyanın önde gelen müzelerinin İngiltere önderliğinde düzenledikleri ?Evrensel Müze Bildirgesi? bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Söz konusu bildirge farklı bakış açılarıyla ele alınırken bildirgenin özellikle kültürel hakları ihlal edip etmediği sorusu üzerinde duruldu. ?Evrensel Müze Bildirgesi? yayımlandığından beri genelde iki yaklaşım çerçevesinde ele alınmaktadır. İlki, evrensel mirasın/dünya kültür mirasının korunması adına evrenselci (kültür mirasının bütün insanlara ait olduğu ) görüşüdür. İkincisi ise Milliyetçi (kültür mirasının bir millete ait olduğu) görüşüdür. Evrensel Müze Bildirgesi bu iki görüş çerçevesinde tartışılırken temelde yatan problemler gözden kaçmaktadır. Nitekim daha baştan, çare adına bulunan formüllerin adlandırılışında, kullanılan kavramlarda büyük bir paradoks yatmaktadır. Bunların yanında daha da önemlisi, ?Evrensel Müze Bildirgesi?nde dile getirilenlerin ?İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi?yle ve ?Yerli Halkların Hakları?yla uygunluğu çerçevesinde kültürel hakları ihlal eden bir tablo çizmektedir. Bildirgenin adlandırılışında tercih edilen kavram ve yöntemler, yayımlandığı dönem ve bildirgeyi düzenleyenlerin belli bir kesimden oluşu da bu tezi destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This paper is based on ? The Universal Museum Declaration? published in England by the predominant museums of the world in December 2002. While discussing the declaration in its many aspects, the main focus was given to the question whether the declaration actually violated the cultural rights or not. There have been two common approaches to ?The Universal Museum Declaration? since it was published: The first one is the universalist approach, which claims that cultural heritage belongs to the entire humanity and hence the universal heritage/world`s culture heritage shall be protected uniformly while the second one is the nationalist approach which holds that a certain cultural heritage belongs to a nation. While ?The Declaration of Universal Museum? is discussed around these two views, many problems that lie on the basis of current situation remain intact.To begin with, there is already a huge paradox in naming the formulas as so called solutions and the concepts that are used. Even more importantly, ?The Declaration of Universal Museum? seems to be violating cultural rights according to“The Universal Declaration of Human Rights ”and“Indigenous People's Rights”. The publication date of the declaration and the fact that those who signed the declaration are from a certain circle of interest also support this thesis.