Yükselen piyasalarda doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisi: Panel veri analizi
The effects of foreign direct investment on economic growth in emerging markets: Panel data analysis
  1. Tez No: 289442
  2. Yazar: İRAİMA DORBONOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, son yıllarda ekonomik büyüme üzerinde önemli etkisi olduğu savunulan ve önemli bir faktör haline gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYSY) ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi incelemek ve yükselen piyasa ekonomileri için doğrudan yabancı sermaye yatırımların büyümeye etkisini tahmin etmektir. Çalışmamızda yükselen piyasalar, doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve ekonomik büyüme kavramlarının tanımı yapılmış ve önemli doğrudan yabancı sermaye ve büyüme teorileri hakkında bilgi verilmiştir.Çalışmada, birleştirilmiş en küçük kareler tahmini (POLS), sabit rassal etkiler tahmini (FE), değişen varyans durumunda sabit ekiler tahmini FE (robust), Hausman model belirleme testi ve zaman etkisi eklenmiş FE ve RE tahmini yapılmıştır.Ampirik analizde, yükselen piyasa ekonomilerinde DYSY'nin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, 24 tane yükselen piyasa ekonomisinin 1960 ? 2009 dönemine ait verileri panel veri analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Gerek Rassal Etkiler Modeli gerekse Sabit Etkiler Modeli ile elde ettiğimiz regresyon denklemlerinde çalışmamızın ön savını destekler nitelikte sonuçlar bulunmuştur. Sonrasında Hausman model belirleme testi yapılarak Sabit Etkiler modelinin kullanımına karar verilmiştir. Uygulamalı analiz sonuçlarına göre doğrudan yabancı yatırımların yükselen piyasa ekonomilerinin ekonomik büyümeleri üzerinde pozitif etkisi söz konusudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to discuss the role of FDI that has become the main source for the capital accumulation which is going to provide and sustain economic growth. This dissertation examines the effect of FDI on economic growth in emerging markets. In our study, we express definition of emerging markets, foreign direct investments and economic growth. Later in this context some important FDI and economic growth theories are explained.In our empirical work, we used pooled OLS (POLS), fixed effect (FE), random effect (RE), Hausman test specification estimation methods and FE and RE estimation with time dummy variables.In this work, by using the method of panel data analysis, data of 24 emerging markets for the period between 1960 and 2009 are used to analyse the affect of FDI on economic growth. According to the estimate results obtained by the random effects and fixed effects support the claims which is FDI and economic growth is positively related. In choosing between a random effects and fixed effects it is applied Hausman test specification. Since FE is consistent but RE is inconsistent, a statistically significant difference is interpreted as evidence against the random effects assumption. In this work, the effect of FDI has found to be as significant as expected at the beginning of the study. As a result the FDI positively effects the economic growth of emerging markets.