Çalışanların örgüte bağlılıkları ve iş güvencesizliği algısı ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik bir uygulama
An implementation intended to analyze the relationship between employees organizational commitment and perceptions of job insecurity and intention to leave
  1. Tez No: 289443
  2. Yazar: ÖZLÜ AZAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların iş güvencesizliği algıları ve örgütsel bağlılıkları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde giriş bölümüne yer verilmiştir. İkinci bölümünde, iş güvencesizliği kavramı açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, örgütsel bağlılık kavramı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise işten ayrılma niyeti kavramı ele alınmıştır. Bu bölümleri takiben beşinci bölümde söz konusu kavramlar arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilen uygulamaya yer verilmiştir. Araştırmada veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Anketler İstanbul'un çeşitli semtlerinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı 5 farklı otelin toplam 250 çalışanına iletilmiş ve 233 kişiden geri dönüş alınmıştır. Çalışanların örgütsel bağlılık düzeyi, Porter ve diğerlerinin 1974'te geliştirdikleri ve Mowday, Porter ve Steers'in 1979'daki çalışmasında yer alan ?Örgütsel Bağlılık Ölçeği? ile ölçülmüştür. Çalışanların işten ayrılma niyetlerini ölçmek için Cammann ve diğerlerinin 1979'da Michigan Örgütsel Değerlendirme Anketi'nde yer alan ve 3 ifadeden oluşan işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. İş güvencesizliği algısı Zeytinoğlu ve diğerlerinin 2007'de sağlık sektöründe hemşireler üzerinde gerçekleştirdikleri araştırmalarında kullandıkları iş güvencesizliği ölçeği ile ölçülmüştür. Anketlerden elde edilen veriler ile ilgili tüm analizler için ?SPSS 17.0 for Windows? programından yararlanılmıştır. İş güvencesizliği algısı, örgütsel bağlılık ve işten arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen korelasyon analizi sonucunda her üç değişken arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. İş güvencesizliği algısı ve işten ayrılma niyeti ilişkisinde örgütsel bağlılığın aracı rolünün belirlenmesinde 1986'da Baron ve Kenny tarafından önerilen aracı değişken analizi yöntemi kullanılmıştır. Gerçekleştirilen regresyon analizleri sonucunda örgütsel bağlılığın, iş güvencesizliği algısı ile işten ayrılma niyeti arasında aracı değişken rolüne sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, iş güvencesizliği algısı, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyetinin, cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve örgütteki çalışma süresi bakımından farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the relationship between employees? perceptions of job insecurity, organizational commitment and turnover intentions. The first part of the study includes the introduction section. In the second and the third sections, the concept of job insecurity and the concept of organizational commitment are discussed respectively. In the fourth section, the concept of intention to leave is discussed. In the fifth section, the implementation of the study and its results are explained in detail. Lastly, the results of the study were discussed and some suggestions are made for further research. The research was conducted on 233 hotel employees who work in 5 four and five stars hotels in various districts of Istanbul. The data were collected by using the survey method. Organizational commitment of employees was measured by using the ?Organizational Commitment Scale? which was developed by Porter et al. in 1974 and was used by Mowday, Porter and Steers in their study in 1979. Employees? turnover intention was measured by using three expressions included in the ?Michigan Organizational Assessment Questionnaire? which was developed by Cammann et al. in 1979. The perception of job insecurity was measured by using the scale which was used by Zeytinoglu et al. in the research conducted on nurses in the health sector in 2007. The computer program ?SPSS 17.0 for Windows? was used for the analysis of the data obtained from questionnaires. Relationships between the perception of job insecurity, organizational commitment and the intention to leave were examined. Correlation analysis indicated that are statistically significant relationships between these variables. Based on the linear relationships between these variables, the role of organizational commitment as a mediator variable between the perception of job insecurity and the intention to leave was examined. The test for the mediation was conducted by using the model that was suggested by Baron and Kenny in 1986. Regression analyses indicated that organizational commitment partially mediated the relationship between the perception of job insecurity and the intention to leave. In addition, other hypothesis testing were conducted to determine whether the levels of perception of job insecurity, organizational commitment and turnover intention differed depending on the gender, age, level of education and organizational tenure of the employees.