Okul müdürlerinin etik davranışları
The school managers ethical behaviours
- Tez No: 289445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Education and Training, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma Antalya ili Konyaaltı ilçesinde resmi ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin davranışlarında etik ilkelere ne derece uygun davrandıklarını, kendi algılarına ve öğretmenlerin algılarına göre cinsiyet, kıdem, yaş ve öğrenim düzeyi değişkenleri açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, tarama modellerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 854 öğretmen, 22 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini; 234' ü ilköğretim okullarından, 155' i ortaöğretim okullarından olmak üzere 389 öğretmen oluşturmaktadır. Okul müdürlerinin tamamı araştırmaya katılmıştır. Araştırmada Pehlivan (1997) tarafından geliştirilmiş ?Etik İlkeler? ölçeği uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 19.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin gruplar halinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma dağılımları gösterilmiş, alt amaçlara uygun olarak t-test ve tek yönlü varyans analizi (Anova), Mann Whitney U testleri uygulanmış, sonuçlar tablolaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre okul müdürlerinin, kendi davranışlarının etik ilkelere uygun olup olmadığı hakkındaki algıları ?Her Zaman Uygun?; İlköğretim ve ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin müdür davranışlarının etik ilkelere uygunluğuna ilişkin ortalama algıları ?Genellikle Uygun? düzeyinde çıkmıştır. Ancak istatistiksel olarak ilköğretim kurumlarında çalışan öğretmenler, ortaöğretim kurumlarında çalışan öğretmenlere oranla, müdürlerin ?Hoşgörü?, ?Adalet?, ?Sorumluluk?, ?Dürüstlük? ve ?Demokrasi? boyutlarındaki etik ilkelere daha fazla uygun davrandıklarını algılamaktadır. Bunun yanında araştırma sonuçlarında, öğretmenlerin algılarında cinsiyet, mesleki kıdem ve yaş değişkenlerine göre de istatistiksel olarak anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyse if the school managers in the primary schools and high schools in Konyaaltı, Antalya obey the ethical principals from the point of factors such as sexes, degree, age and education level of their own and the teachers? perceptions. General screening model used to in this study. 854 teachers and 22 school managers worked on this research. 389 teachers, 234 of whom are from the primary schools and 155 of whom are from high schools took part in this research. All the school managers cotributed to this work. A survey on ?Ethical Principals? developed by Pehlivan (1997) was applied to the participants. SPSS 19.0 packet programme was used to find out the results of the datas. The results were given in the charts having applied the Mann Whitney U tests, T-test and Anova which are suitable for the sub-aims and results were given as in the groups of frequency, percentage, arithmetic average and the dispersion of the standart declination on the charts. According to the results of the research, school managers? perception about if their own behaviours are suitable for the ethical principals is ?Always Suitable?. The avarage perception of the teachers working in the primary and high schools is ?Usually Suitable? related to the managers? ethical behaviours. On the other hand, according to the statistics, the teachers in the primary schools think that the managers are more tolarant equitable, responsible, honest and democratic than the teachers in the high schools think about the managers. In addition, research results, teachers? perceptions of sexes, professional seniority and age variables were statistically significant differences.