Isparta'da konutun değişim süreci: Geleneksel konuttan toplu konuta
  1. Tez No: 28945
  2. Yazar: HÜSEYİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. ZEKİYE ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET İsparta'da günümüz konut oluşumunun bir örneği olan Anadolu Mahallesi 'nde toplu konut değerlendirmesi yapabilmek ve bugünkü örneklere gelinceye kadar, konut tipleri ile konut dokusunun değişimlerini kronolojik olarak irdeleyip, karşılaştırmayı amaçla yan bu çalışma dokuz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmanın amacı ve problem alanı açıklanmıştır. Burada çalışmayı oluşturan örnekleme yeri olarak İsparta il merkezi düşünülüp, şehir hakkında tanıtıcı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, gelişim süreci içindeki çeşitli konut tipleri ve dokuları dönem dönem irdelenerek sınıflandırılmasına gidilmiştir. Bu sınıflandırmada konuttaki değişimi etkileyen çeşitli kriterler irdelenmiştir. üçüncü bölümle beraber, kronolojik olarak birinci dönemi temsil eden geleneksel konut dokusu ve birim tiplerinin tek tek örnekleriyle mimari açıdan açıklanmasına geçilmiştir. Özgün örnekler plan şemaları ve fotoğraflarla belgelenmiştir. Dördüncü bölümde, İsparta'da geçiş dönemi konut dokusu ve birim tiplerini ikiye ayırarak, geleneksel evden ilk kopuşlar ile apartmanı aşmaya ilk hazırlıklar adı altında ele alınmıştır. Beşinci bölümde, İsparta'da 1970-1985 yılları arası kent merkezi ve yakın çevresindeki apartmanlaşma incelenmiştir. Altıncı bölümde, İsparta 'da 1985 sonrası oluşan kent dışı site ve kooperatiflerden, Anadolu Mahallesi örneği gene mimari açıdan çeşitli yönleriyle irdelenmiştir.Yedinci bölümde »geleneksel evden kent dışı sitelerdeki apartman birimlerine geçişte oluşan geleneksel ile günümüz apartmanı aşma tipi planda yeni ve aynı kalan öğelere yer verilmiştir. Sekizinci bölümde, konut geleneğinde toplu konuttan önce olu şan konut dokusu ve tiplerinin anlatımı toparlanarak, günümüzdeki toplu konut sorununa çözüm önerileri getirilmiştir. Tartışma ve sonuç bölümünde, geleneksel konuttan bugüne tüm konut dokusu ve tiplerinden sonra; sonuç olarak oluşan iki değişik (geleneksel ev ile apartmanı aşma) konut tipi çalışmamızın ana savı nı oluşturmuştur. Ayrıca önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are a quintessential of contemporary residence formation in İsparta urban settlement, namely within Anadolu District, taken the said as a basis, the alterations in the house types and formations were studied in this research in nine chapters. In the First Chapter the aim of the study and the locations of the problems were illustrated. Here, downtown İsparta were chosen as a sampling region, and informatory data concerning the city's particulars were outlined. In the Second Chapter classification of various house/ dwelling types and their development throughout the historical periods were made. Various criteria effecting the changes in this classification were throughly examined. With the Third Chapter a chronological study delienating the first period of traditional house formation with singular examples of architectural point of view was undertook. Unique examples with plans, drawings and photographs were documented and submitted to review. In the Fourth Chapter, the period of transition housing and their formation in İsparta with their unit types were divided into two themes, and separation from the traditional building types and techniques were specified under first preparations for construction of apartment buildings. In the Chapter Five, mass apartment, buildings construction in the vicinity of İsparta city centre within 1970-1985 was investigated.Chapter Six offers information concerning the suburbs construction sites of cooperatives and housing developments, again taking the previous Anadolu District example of which emerged post 1985 in İsparta. In the Seventh Chapter, transition from traditional housing to out-of-town mass residential developments with differences of construction and formation types between the traditional building and the modern block tenements was scrutinized, underlying points those prevailed and forms transformed with timely trend. In the Eight Chapter, the house formation and types appeared prior block housing estates were carefully described, and a few pointers offered for mass housing dilemma of today. In the closing Chapter, the conclusion and arguments part, after discussion about chronological traditional housing and the transitional trends to modern building types, the main theme of our study, i.e. two outstanding dwelling types the traditional house and the modern apartment were studied. And few advices as to the ones best ability were voiced.