Giysi tasarımında katlama ve büzgü yöntemleri ile giysi yüzeyine boyut kazandırma uygulamaları
Applications of adding dimension to the garment surface using fabric folding and gathering in apparel design
  1. Tez No: 289452
  2. Yazar: TAÇLAN ÖZÜM ERK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVBAHAR GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde modern yaşamın getirdiği yeni ve farklı olana duyulan beğeni; moda tasarımcılarını yeni yöntemler deneyerek giyside estetik ve yaratıcı formlar yaratmaya yönlendirmektedir. Bu süreçte üçboyutlu biçimlendirmeler ön plana çıkmakta ve giysi formunu oluşturan yüzeyin üçboyutlu hale getirilmesiyle birçok teknik gündeme gelmektedir. Bu tekniklerden katlama ve büzgü yöntemleri bu tezin başlıca konusunu oluşturmaktadır.Birinci bölümde tasarımı oluşturan görsel öğeler ve giyside form oluşturmanın esaslarına değinilmiş, ikinci bölümde teknik bir anlatımla katlama ve büzgüler ele alınmış, üçüncü bölümde ise yeni nesil moda tasarımcılarının koleksiyonlarından seçilmiş örneklerle tez konusu desteklenmiştir.Bu araştırmada incelenen örnekler doğrultusunda; katlama ve büzgü yöntemleri ile yüzey biçimlendirme uygulamalarının deneyselliği getirdiği, giysi yüzeyine boyut kazandırdığı, derinlik yarattığı ve tasarımın içeriğini zenginleştirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, modern life?s aspire to the new and different one, encourages the fashion designers to create aesthetic and creative forms through new techniques. In this process, three dimensional forms come into prominence and many techniques come up in shaping the garment surface three dimensional. Some of these techniques, fabric folding and gathering are main subjects of this thesis.In first section, the fundamentals of the visual elements in design and constituting form of the garment were mentioned. In second section, fabric folding and gathering were explained technically. And in third section, the subject of the thesis was supported with selected examples from new generation fashion designers? collections.In accordance with the examples that were analysed in this research; it is found as a conclusion that by using fabric folding and gathering, experimental design styles are coming forward. And additionally this new style brings a new dimension and deepness to the garment surface that enriches the design.