Gümüş içerikli kumaşların moda tasarımlarında estetik ve fonksiyonel rolü
The aesthetic and functional role of silver-filled fabrics in fashion design
  1. Tez No: 982593
  2. Yazar: NURSİMA DAĞABAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Tekstil dünyası, gelişen malzeme bilimi ve nanoteknoloji ile birlikte daha fonksiyonel ve estetik açıdan yenilikçi çözümler sunmaya yönelmektedir. Bu bağlamda, gümüş içerikli kumaşlar sahip oldukları benzersiz fiziksel ve kimyasal özellikler nedeniyle dikkat çeken malzemeler arasında yer almaktadır. Gümüş kaplamalı veya gümüş iplikler ile üretilmiş kumaşlar; antibakteriyel özellikleri, termal iletkenlikleri, antistatik yapıları ve elektromanyetik koruma kapasiteleri sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu tez çalışması, gümüş içerikli kumaşların üretim süreçlerini, fonksiyonel ve estetik katkılarını, moda tasarımındaki kullanım alanlarını ve akıllı tekstil sektörü ile olan ilişkisini ele almayı amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın temel çerçevesi çizilmiş, problemin tanımı, araştırmanın amacı ve önemi vurgulanmıştır. Aynı zamanda, çalışmanın kapsamı ve sınırlılıkları belirtilerek, konuyla ilgili temel kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde, gümüş kaplama teknikleri, nano-gümüş partikülleri ile işlem görmüş tekstillerin fonksiyonel etkileri ve bu süreçlerin kumaş dayanıklılığı üzerindeki etkileri detaylı biçimde ele alınmıştır. Ayrıca, antibakteriyel ve antimikrobiyal etkiler, gümüş iyonlarının mikroorganizmalar üzerindeki etkisi bağlamında ele alınmış; koku kontrolü ve termal yönetim konuları kapsamında, gümüş kaplamalı kumaşların vücut ısısını düzenleme ve ter kokusunu engelleme özellikleri araştırılmıştır. Elektriksel iletkenlik, özellikle akıllı tekstil uygulamaları çerçevesinde değerlendirilmiş ve gümüş kumaşların giyilebilir teknolojilerdeki potansiyeli tartışılmıştır. Ayrıca, bu kumaşların dayanıklılık, uzun ömür ve güneş koruma faktörü (UPF) özellikleri açısından sunduğu avantajlar irdelenmiştir.Üçüncü bölümde, gümüş içerikli kumaşların akıllı tekstil sektöründeki yeri derinlemesine incelenmiştir. Akıllı tekstil teknolojileri bağlamında gümüş içeren kumaşların teknolojik inovasyon ve sürdürülebilirlik açısından sunduğu katkılar açıklanmış, nano-gümüş kaplamalı kumaşların üretim teknikleri ve bu tekniklerin çevresel etkileri analiz edilmiştir. Aynı zamanda, tüketici tercihleri ve pazar trendleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, araştırma sürecinde elde edilen bulgular doğrultusunda gümüş içerikli kumaşların moda tasarımındaki uygulamalarını göstermek amacıyla bir kapsül giysi koleksiyonu tasarlanmıştır. Spor ve şık kategorilerinde toplam yirmi dört parça giysi tasarlanmış, bu tasarımların işlevselliği ve estetik değerleri açısından ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Koleksiyon, gümüş içerikli kumaşların antibakteriyel özelliklerinden yararlanarak hijyenik ve uzun ömürlü giysiler üretmeyi hedeflemekte, aynı zamanda termal ve antistatik özellikleri sayesinde kullanıcı konforunu artırmaktadır. Bu tasarımlar, fonksiyonel tekstiller ile estetik modanın birleşimini yansıtarak geleceğin giyim trendlerine ışık tutmaktadır. Beşinci bölümde, elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve moda endüstrisinde gümüş içerikli kumaşların gelecekteki potansiyeli üzerinde durulmuştur. Bu çalışma, gümüş içerikli kumaşların teknolojik, estetik ve fonksiyonel açılardan moda tasarımına sağladığı katkıları disiplinler arası bir çerçevede inceleyerek, tekstil mühendisliği ve moda tasarımının kesişim noktasında özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The textile industry, in parallel with advancements in material science and nanotechnology, is increasingly moving toward providing more functional and aesthetically innovative solutions. In this context, silver-infused fabrics stand out among materials due to their unique physical and chemical properties. Fabrics produced with silver coating or silver threads offer a wide range of applications thanks to their antibacterial properties, thermal conductivity, antistatic structure, and electromagnetic shielding capacity. This thesis aims to examine the production processes of silver-infused fabrics, their functional and aesthetic contributions, their usage in fashion design, and their relationship with the smart textile sector. In the first chapter, the fundamental framework of the research is outlined, the problem definition, research objectives, and significance are emphasized. In addition, the scope and limitations of the study are explained, and key concepts related to the topic are introduced. The second chapter discusses in detail the silver-coating techniques, the functional effects of textiles treated with nano-silver particles, and the impact of these processes on fabric durability. Furthermore, antibacterial and antimicrobial effects are examined in the context of silver ions' influence on microorganisms; odor control and thermal management are explored with a focus on silver-coated fabrics' ability to regulate body temperature and prevent perspiration odor. Electrical conductivity is evaluated particularly within the framework of smart textile applications, and the potential of silver fabrics in wearable technologies is discussed. In addition, the advantages of these fabrics in terms of durability, longevity, and ultraviolet protection factor (UPF) are analyzed.In the third chapter, the role of silver-infused fabrics in the smart textile sector is examined in depth. Within the context of smart textile technologies, the contributions of silver-based fabrics to technological innovation and sustainability are explained, while the production techniques of nano-silver coated fabrics and the environmental impacts of these techniques are analyzed. At the same time, their effects on consumer preferences and market trends are investigated. In the fourth chapter, in line with the findings obtained during the research process, a capsule clothing collection was designed to demonstrate the applications of silver-infused fabrics in fashion design. A total of twenty-four garments were created in both sporty and elegant categories, and these designs were explained in detail in terms of functionality and aesthetic value. The collection aims to produce hygienic and durable clothing by utilizing the antibacterial properties of silver-infused fabrics, while also enhancing user comfort through thermal and antistatic features. These designs reflect the integration of functional textiles with aesthetic fashion, shedding light on future clothing trends. In the fifth chapter, the findings are evaluated, and the future potential of silver-infused fabrics in the fashion industry is emphasized. This study provides an original contribution at the intersection of textile engineering and fashion design by examining the technological, aesthetic, and functional contributions of silver-infused fabrics to fashion design within an interdisciplinary framework.