Seramik-cam birlikteliğinin araştırılması ve uygulanması
Research and application of the combination of ceramic and glass
  1. Tez No: 289453
  2. Yazar: SERKAN ÖNDER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. CANDAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Seramik, tarihi boyunca insanoğlunun ihtiyaçlarına karşılık verebilecek uygulamalarda kullanılmıştır. Yeni ihtiyaçlar yeni seramik çeşitlerini doğurmuş, bu yeni seramik çeşitlerinde sağlamlık ve estetik arayışı alternatif malzemelerin kullanımına teşvik etmiştir.21. yy'a kadar süregelen bu yaşantısında, sanatçılar ana malzemeleri olan seramiği farklı materyallerle destekleme uğraşına girmişlerdir. İşte tam da bu noktada birlikteliğin her aşamasında uyum sağlayacak bir materyal olan camı, en uygun biçimde en uygun şekillendirme yöntemleriyle çalışmalarına dahil etmişlerdir.Yapımına başlandığı yıldan günümüze kadar farklı kullanım alanlarında değerlendirilen seramik ve cam, sanat başta olmak üzere çeşitli alanlarda birlikte kullanılmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır.Bu araştırma ve uygulama tezinde, seramik ve camın tarihi, özellikleri, uygulanışı ve birlikteliği konusunda hangi yöntemlerin kullanıldığı, bu yöntemleri kullanan sanatçılardan örnekler verilerek açıklanmaya çalışılmıştır. Daha önce kullanılmış teknikler yeniden denenmiş, yeni teknikler geliştirilerek yapılan deneyler doğrultusunda olumlu ve olumsuz sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramics, are used in applications that could correspond to the needs of human beings throughout history. New requirements engendered new types of ceramics, ceramic types, this new aesthetic quest for stability and has encouraged the use of alternative materials.The ceramic artists who support to the pursuit have engaged with the mainmaterials continuing up to this life until the 21. century. The ceramics artist have incorporated the work of the most suitable methods of formingthe most appropriate manner the glass which synergy among relevant agencies at this point to ensure compliance at every stage of a material.The ceramics and glass which is considered from at the begining of using until the this time, have began to develop with a variety of areas mainly at art.This thesis research and practice have attempted to history of ceramics and glass, features, application and which methods are used in combination and explain by giving examples of artists using these methods. Re-tested techniques which is used previously in line with experiments in new techniques, developed and evaluated by comparing the positive and negative results.