Bursa Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde sergilenen ve depoda yer alan çini eserlerin katalog çalışması
The catalog of the tile works in stock and on display of Bursa Museum of Turkish and islamic arts
- Tez No: 289458
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. VEDAT KACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bursa Türk ve İslam Eserleri Müzesi mimari özellikleriyle birlikte içerisinde yer alan eserler ile ele alınmış olup detaylı incelemeler alanım olan çiniler üzerine yapılmıştır. Müze içerisinde çok sayıda pişmiş toprak ürün, çini tabak ve başka depolarda bulunduğu envanter defterlerinden bilinen çeşitli Çanakkale seramikleri yer almaktadır. Bunların yanı sıra peşkir ya da havlu gibi dokuma örnekleri ve ahşap işçiliğinin örneklerine de rastlanmaktadır.Envanter defterleri tek tek incelenmiş, varolan bilgiler sergide ve depoda incelenmek üzere belirlenen eserlere göre tasnif edilmiştir. Sonrasında ilk etapta ortaya çıkan 77 eserin künyeleri oluşturulmuş, detaylı ölçümleri yapılmış ve analizlerine başlanmıştır. Tez içerisinde yer alacak eserler niteliklerine göre 50 adet olarak neticelendirilmiştir. Bu aşamadan sonra çini eserlerin detaylı desen ve teknik analizleri yapılmış, yüksek çözünürlüklü fotoğraflarıyla beraber künyeler son halini almıştır.Müzeler toplumların bilim ve sanat ürünleri ile yer altı ve yerüstü zenginliklerini sergilemek amacıyla oluşturulmuş kurumlardır. Bu ve benzeri kurumlarda gerçekleştirilen belgeleme çalışmalarının sonraki yıllarda aynı eserlerin hem karşılaştırılması bakımından hem de tanıtım açısından önemi büyüktür.
Özet (Çeviri)
My study in Bursa Turkish and Islam Art Museum covers both the museum?s architectural features and the work of arts within and it is made in accordance with my detailed profession of ceramics. The museum contains a large number of wares, ceramic plates and Çanakkale Ceramics which are known that they are in other stores by the inventories. Besides, examples of textile, such as peşkir and towels, and woodworking can be found in the museum.Inventories were analyzed one by one and the present information was classified according to appointed works to be examined in the exhibitions and storages. Afterwards, at first stage the 77 appointed works? records were designed, detailed measurements were made and analysis got started. The work of arts that would take part in the dissertation were resulted in 50 pieces according to their qualifications. After this stage, ceramics? detailed pattern and technique analysis were made and with high resolution photographs the records took their final form.Museums are constitutions of a nation to exhibit their work of science and art, underground and above ground treasures. Documentation works which conducted in these kinds of constitutions are highly important for the same works? both comparisons and presentations in the coming years.