Prof. Dr. Haluk Karamağaralı'nın hayatı ve eserleri
Prof. Dr. Haluk Karamağarali 's life and works
  1. Tez No: 249103
  2. Yazar: YONUS DEMİRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVZAT TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Tarih, Biography, Art History, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Prof. Dr. Osman Haluk KARAMAĞARALI, Arkeoloji ve Türk-İslâm sanatı ile ilgili yaptığı bilimsel çalışmalarıyla, Türkiye'nin en önde gelen isimlerindendir. ?Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI'nın Hayatı ve Eserleri? adlı bu tez çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI'nın ailesi, eğitim hayatı, evlilik hayatı, ölümü, şahsiyeti ve kişiliği ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI, 1923 (Rumi 1339 ) yılında, İzmir'de doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Bursa' da okuduktan sonra, liseyi babasının tayininin Erzurum'a çıkması nedeni ile burada okudu. Daha sonra, Ankara Üniversitesi DTCF Arkeoloji Bölümü'nde öğrenim gördü ve 1946 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Türkçü derneklere katıldı. 1949 yılında, Cahide ÇETİN ile evlendi. İkinci evliliğini ise, 1966'da meslektaşı Beyhan YÖRÜKHAN ile yaptı. Haluk KARAMAĞARALI kişisel hayatında; titiz, az ve öz konuşan, düzen, tertip arayışı içinde olan bir insandı. Emeklilik döneminin son yıllarını, ağır hastalıklarla geçirmiş, 29 Ocak 2009 Perşembe günü vefat etmiştir.İkinci bölümde ise, Haluk KARAMAĞARALI'nın, akademik hayatı, üniversite hocalığı, fikir hayatı, İlahiyat Fakültesi'ne asistan olarak girişi ve Türkçeye verdiği önem ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.1947 yılında, 5 sayı çıkarılabilen ?Kürşad? adlı, Türkçü Dergi'nin sahibi ve yazı işleri müdürü idi. Ayrıca ?Töre? isimli derginin isim babalığını yapmıştır. 1951 yılında kurulan, Türk Milliyetçiler Derneği'nin kurucu genel başkanlığını yaptı. Ülkücü Öğretmenler Derneği'nin genel merkez üyeliğini yaptı. Daha pek çok milliyetçi kuruluşta yer aldı. Üniversitede öğrenimini tamamladıktan sonra, bir süre Ankara Etnografya Müzesi'nde çalıştı. 1950'de Ankara Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi, İslam Sanatları Tarih Kürsüsü'ne asistan olarak girdi. İlahiyat Fakültesi'nde profesörlük unvanını aldıktan sonra, Gazi Üniversitesi'ne, İslam Tarihi Mimarisi öğretim üyesi olarak geçti. Gazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölüm başkanlığı yaptı. Meslek hayatı boyunca, pek çok arkeolojik kazıda yönetici olarak görev yaptı. Özellikle eşi ile birlikte, Eski Ahlat şehrinde yürüttüğü kazılar, Türkiye'nin ve yörenin tarihini aydınlatmaya katkıda bulundu. Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI Türkçeye büyük önem vermiş eserlerinde buna özellikle dikkat etmiştir. Yazdığı bütün makalelerinde çelişkili ifadelerden kaçınmıştır. Gereksiz kelimeler kullanmamış, Türkçenin içerisine, yabancı kelimeleri sokmamıştır. Kısacası, Öz Türkçeyi kullanmıştır.Üçüncü bölümde ise, Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI'nın yapmış olduğu çalışmalar ve bu çalışmalar ile ilgili yayınlanmış olan, 21 makalesi ele alınarak, ayrı başlıklar altında tek tek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prof. Dr. Osman Haluk KARAMAĞARALI is one of the most leading names of Turkey with his scientific studies related to Archeology and Turkish and Islamic Arts. Our thesis which is called ?Prof. Dr. Osman Haluk KARAMAĞARALI `s Life and Works? consists of three parts.In the first part, the information about Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI?s family, education life, marriage life and death has been included.Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI was born in İzmir?in 1923 (1339 of Rum). After studying primary and secondary school in Bursa, he studied high school in Erzurum because of his father?s appointment to there. Then he studied at Ankara University, Department of DTCF Archeology and graduated in 1946. He joined Turkist student associations when he was at the university. He got married to Cahide ÇETİN in 1949. He made a second marriage with his colleague Beyhan YÖRÜKOĞLU in 1966. Haluk KARAMAĞARALI was a fastidious person talking less but wisely; in search of order and composition in his personal life. He spent the last years of his retirement times with severe diseases and he died on Thursday, 29th January, 2009.In the second part, the information about Haluk KARAMAĞARALI?s career, university teaching, ideas, entering the theology faculty as an assistant, attaching importance to Turkish Language has been included.In 1947, he was the owner and editorial director of the magazine named Turkist Kürşad which was able to publish five issues only. He also made the name to paternity of the magazine ?Custom?. He made the general founder chairman of Association of Turkish Nationalists founded in 1951. He made the membership of the headquarters of the Idealistic Teachers Association. He took part in many other nationalist organizations. After completing university education, he worked at Ankara Ethnography Museum for a while. In 1950, He entered Ankara University Faculty of Theology of Islamic Arts History Tribune as an assistant. After receiving the title of professor at the theology faculty, he passed to the Gazi University as the instructor of History of Islamic Architecture. He made the presidency of Department of Architecture of Gazi University Faculty of Engineering and Architecture. Throughout his professional life, he served as an administrator in many archaeological excavations. Especially the excavations he ran with his wife in Ahlat, the Old city, contributed to lightening of the history of Turkey and the region. Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI attached great importance to Turkish and paid particular attention to it in his works. He avoided contradictory statements in all articles he wrote. He didn?t use unnecessary words, put foreign words into Turkish language. In short, he used pure Turkish.In the third part, Prof. Dr. Haluk KARAMAĞARALI?s studies have been evaluated individually under the separate headings by dealing with his 21 published articles related to these studies.