Mekan düzenlemesi ile davranışlar arasındaki ilşkiler açısından tiyatro binalarında kullanıcıya ait mekanların irdelenmesi
  1. Tez No: 28951
  2. Yazar: F.AYSU ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
“Mekan Düzenlemesi İle Davranışlar Arasındaki İlişkiler Açısından Tiyatro binalarında Kullanıcıya Ait Mekanların İrdelenmesi”tezin konusunu oluşturmaktadır. \ 1.Bölüm, çalışmanın giriş bölümünü oluşturmaktadır. Problem ortaya konularak tezin amaçları ve kapsamı belirtilmiş, araştırmanın yönteminden bahsedilmiştir. 2.Bölümde; insan ve çevre arasındaki ilişkilere değinilmiş, çevresel gereksinimler belirtilmiş, çevre düzenlemesi kavramına nedenleri ve genel ilkeleriyle yer verilmiştir. Bu ilişkiler tiyatro binalarında da anlatılmıştır. 3.Bölümde; mekan düzenlemesi konusu üzerinde durulmuş, mekanı oluşturan elemanlar ve düzenlemede insan ve toplum i etkileri incelenmiştir. Tiyatro binalarında mekan düzenlemesi genel olarak değerlendirilmiştir. 4.Bölümde; mekan düzenlemesi ile davranışlar arasındaki ilişkiler genel ilkeler, yönünden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede mekansal uyarım, algılama ve idrak konuları üzerinde durulmuştur. Uyarımı oluşturan elemanlar ve uyarımı etkileyen algı türleri, tiyatro binalarında mekansal uyarım ile görsel algılama ve biçimlerin algılanmasından bahsedilmiştir. Ayrıca mekan düzenlemesinin davranışlar üzerindeki etkilerine değinilmiş, tiyatro binalarında mekansal davranış anlatılmıştır.5. Bölümde; tezin getirdiği sonuçlara yer verilmiştir. Eklerde, konu ile ilgili olarak tiyatrolarda yapılmış örnek çalışmalar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scope of the thesis is set to the evaluation of the spectators space of theatre buildings from the viewpoint of the relationships betfeen space arrangement and human behaviours. First chapter is introduction part of the studies. Defiiıing the problem, the aim and the scope of the thesis are deter- mined. the method of this research is discussed. in the second chapter, the relationships betveen human and environment are mentioned, environmental requirements are determined, to landscaping consept is included with general principals and reasons. This relationships are told in theatre buildings too. in the third chapter, space arrangement scope is.mentioned about, human and public effects are göne in to carefully of space arrangement and components of desing. Generally, space arrangement is evaluated in the theatre buildings. in the fourth chapter, from the view of general principals of relationships between human behaviours and space arrangement are mentioned. This evoluation is base up on awareness and perception scopes. And also components of awareness and perception types which effects awareness, avareness in the theatre buildings, visdual perceptions and perception of forms are discussed. Besides, the effects of space arrangement on human behaviours are mentioned and toldthe behaviours in the theatre buildings. in the fifth chapter, results of this thesis are included. in appandices, saraple studies on this subject are given.