Pazarlama paradigması ve mimari estetikteki değişimin tüketici algılamaları üzerine etkisi: Alışveriş merkezleri üzerine bir inceleme
The effect of changing on marketing paradigm and arthitectural aesthetic to the consumer perception: An examination upon shopping centre
  1. Tez No: 289521
  2. Yazar: MEHMET ALİ GENİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN PAPATYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Reklamcılık, İşletme, Architecture, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnsan aklı ve yaratıcılığı; insanın kendisiyle birlikte tüm dünya gerçekliğini de dönüştürmesinde benzersiz bir rol oynamaktadır. Modern üretim ve yaşam koşullarının ortaya çıkması, bu benzersiz gücün diyalektik bir ilişki ile var etmiş olduğu düzeni ifade etmekte ve insani yaratım projesi olarak, insana ait olan tüm değerlerin yerinden edilmesini ve yerine piyasa mantığının geçmesini sağlamıştır. Buradan hareketle yüksek bir zihinsel üretim süreci olarak sanat ve estetik yaratımların da piyasa mantığına uyumunu gerekli kılmıştır.Modern dönemde ortaya çıkan kapitalist üretim mantığının, post-modern dönem ile birlikte tüketim odaklı yeni sermaye birikim düşüncesini harekete geçirmesi; tüketim kültürünün ortaya çıkmasını ve sanatsal değerlerin gündelik popüler kültür ile kaynaşmasını sağlamıştır. Bu sayede post-modern dünya sanal gerçeklerin yansıması durumuna getirilmiş ve insanlar, bu oyun sahnesi içersinde tüketim köleleri haline getirilmişlerdir. Böylesi bir projenin ortaya çıkması, temel anlamda toplumsal ilişkilerden uzak görünen pazarlama düşüncesinin; tüm değerlerin yeniden üreticisi ve yönlendiricisi konumuna gelmesini sağlamıştır.Günümüz yaşam koşulları içersinde sıklıkla karşılaşmış olduğumuz alışveriş merkezlerinin, insanı sürekli tüketim yapmaya yönlendirmesi, içeriğinde barındırmış olduğu işlevler vasıtasıyla gerçekleşmekte ve bu işlevlerin başarısı insanların algılarının yönetilmesini sağlamaktadır. Araştırmamıza yönelik ulaşılan sonuçlar dahilinde pazarlama süreç ve faaliyetlerinin, bu işlevlerin etkinliğini artırdığını ortaya çıkarması, tüketicilerin estetik algılamalarında alışveriş merkezlerinin yeryüzü cenneti olarak kurgulanmasında pazarlamanın oynadığı stratejik rolü belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Mentaly and creativity of human plays unique roles to alter the reality of world with humanity. Therefore ıt ıs sıgthed that mankind have to live in this reality and artifact. This unique power ensure to appear of modern production and life. the modern life that is a creavity project displacement worth of mankind and bestow logic of market. For this reason this project provide to marketing arts and aesthetics as intellectual production.Capitalist production logic appear with modern period, prompt to consumption focal capital saving, arise to consumption culture and mixture worth of arts with daily life by begining of post-modernism. Therefore post-modern world was fictioned a imaginary reality and humans was became consumption slave. This station provided that seems distant from social reality marketing thought, became producer and processor of all worths. Besides this duration hold to basic logic about apper of shooping centres.Shooping centres which meet frequency in nowadays, guidance humans to consumption. This processing is based on function of malls and manage of this function sublimate perception of humans. İn results of our searching that effective of this function increase with the process and activity of marketing. So ıt ıs emit that marketing plays strategic roles on perception of shopping centes as a earth paradise in consurmer aesthetic perception.