İngiltere ve Türk eğitim sisteminde teftiş ve değerlendirmesinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The examinaton about comparison of british and Turkish education system
- Tez No: 289587
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşen Dünya çerçevesinde ülkelerdeki sınırlar giderek azalmaktadır.Ülkeler arasındaki sınırlar giderek azalırken,teknolojinin giderek ilerlemesi ile birlikte ülkelerin sosyal yapıları,ekonomik yapıları eğitim yapıları değişmektedir.Eğitim süreklilik arz eden bir süreçtir.Eğitimsiz bir ülke düşünülemez.Eğitim küçük yaşlardan itibaren başlar ve bu sayede birey olgunlaştığında bu bilgileri yeni gelen genç kuşaklara aktarabilir.Bu araştırmada amaç İngiltere eğitim sistemi denetim yapısı ile Türk eğitim sistemi denetim yapısı karşılaştırmalı olarak incelenmektir.Bu konula ilgili olarak ;eğitim sistemleri yapısı,iki ülkenin denetim sistemlerin tarihsel boyutu,denetimin genel yapısı,İki ülkede denetim sisteminde gerçekleştirilen kurullar,İlköğretim düzeyinde denetim ve öğrencilerin ilerlemeleri incelenmiştirAraştırma Türkiye ve İngiltere eğitim teftiş sistemlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi bakımından tarama modelinde gerçekleştirilmiştir Araştırmada, verilerin toplanmasında ?belgesel tarama? tekniği kullanılmıştır.Türk ve yabancı kaynaklardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to the globilization,countriers borders are going down.As the borders are going down about the countries,tecnology are developing and countries social ,economicial educational structures are variying.Education is a continuous process. An uneducated country Can not be considered.Education training starts from a young age so so people transfer their information to the younger generations.Purpose of this study, the control structure of the education system in England as compared with the control structure of Turkish education system. Regarding these issues, the structure of education systems, control systems, the historical dimension of the two countries, the overall structure of the audit, the audit system, the bodies of two countries, primary-level audit and examined the progress of students.While researching the control structure of the education system in England and the control structure of Turkish education system screening model is used.A documentary screening" technique is used.Turkish and foregein sources are researched .