Bağımsız anaokulu müdürlerinin etkili liderlik özelliklerine sahip olma düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigating the level of effective leadership characteristics that kindergarten principal have from the point of some varibles
- Tez No: 289586
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, ilköğretim ve anaokullarında görev yapan okul öncesi öğretmenlerinin görüşlerine göre, okul müdürlerinin etkili liderlik özelliklerine sahip olma düzeylerinde öğretmenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, görev ünvanı, istihdam şekli, kıdem ve görev yaptıkları kurum tipi değişkenlerine bağlı olarak farklılaşma olup olmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırma evrenini, İstanbul ili Küçükçekmece ilçesinde bulunan ilköğretim okulları ve bağımsız anaokullarında, öğretmen ve yönetici olarak görev yapan toplam 221 kişi oluşturmaktadır. Örneklem grubu, evrende bulunan ve tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen ilköğretim okulları ile tüm anaokullarıdır. Araştırmada kullanılan Etkili Liderlerin Nitelikleri Ölçeği [ELNÖ-R], 7 alt boyutu [Heyecanlı Olmak[HO], İletişim Kurabilmek[İK], Vizyon Sahibi Olmak[VS], Güvenilir Olmak ve Güvenmek[GO], Örnek Olmak[ÖO], Demokratik ve Hoşgörülü Olmak [DH], Pozitif Olmak[PO]] içeren 40 maddeden oluşmaktadır. Bu çalışmada, bağımsız anaokullarında görev yapan okul müdürlerinin liderlik özelliklerine sahip olma dereceleri ve liderlik davranışlarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler, Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın analiz sonuçlarına göre, bağımsız anaokullarında görev yapan ve ücretli olarak istihdam edilen öğretmenlerin, okul müdürlerinin etkili liderlik özelliklerine sahip olma düzeyleri ile ilgili görüşlerinin, aynı konuda kadrolu ve sözleşmeli olarak istihdam edilen öğretmenlerin görüşlerine göre daha olumsuz olduğu görülmektedir. Ayrıca, ilköğretim ve anaokulunda çalışan öğretmenlerin kendi müdürlerini değerlendirmeleri sonucunda, ilköğretim okul müdürlerinin, okul öncesi okul müdürlerine göre görevlerine ilişkin duydukları heyecanın daha fazla olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, aims to determine how it differs that how much school administrators have the effective leadership characteristics with respect to opinions of teachers according to sex, age, educational status, title, employment type, seniority and school type. Research universe is consumed of 221 people which are employed as teachers or administrators in elementary schools and independent nursery schools which are located in Küçükçekmece in İstanbul. Sample group is randomly selected elementary schools and all of the nursery schools in the universe. The scale of effective leadership characteristics [ELNÖ-R] is consumed of 40 statements those consist 7 sub-dimensions. In this study, it is investigated that if school administrators? degrees of possesion to effective leadership characteristics and leadership behaviours differentiate according to some variables. The data that is obtained is analyzed using Mann Whitney-U and Kruskal Wallis tests.According to results of the analysis, independent nursery school teachers that are employed and salaried has more negative opinions about school administrators? degrees of possession of effective leadership characteristics than those of regular and contractual teachers in independent nursery schools. Additionally, according to evaluations of elementary school and nursery school teachers about their administrators, it can be seen that elementary school administrators feel more excitement about their job than that of nursery school administrators.