Political engagement patterns of ıslamist movements: The case of the nizam/selamet movement
İslamcı hareketlerin siyasete katılma örüntüleri: Nizam/selamet hareketi örneği
- Tez No: 289628
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HEPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu tez, Nizam/Selamet Hareketine odaklanarak, aynı kurumsal/siyasal bağlamda aktif olan ?ılımlı? İslamcı hareketlerin siyasi katılım örüntülerinde neden ve nasıl farklılıklar oldugu sorusunu soruyor.Bu çalışma, spesifik olarak 1960-1980 arası dönemi ele alarak, Nizam/Selamet Hareketinin neden ve nasıl ortaya çıktığını; siyasi bir parti kurduğunu, çağdaşı ve önceki İslamcı hareketlerden farklı amaçlar ve ideolojik ürünler oluşturabildiğini ve siyasal strateji ve ittifak seçimlerini (ki aralarında o zamana kadar İslamcıların başdüşmanı olarak görülen CHP'de vardı) dikkat çekici bir esneklikle yapabildiğini araştırıyor.Tez, Nizam/Selamet örneğinden yola çıkılarak, İslamcı hareketlerin kompleks sosyal fenomenler olduklarını, ortaya çıkışlarının ve hayatta kalmalarının birbirleri ile etkileşim halinde, çok katmanlı ve hatta belirlenemez, etmenlerin içinde bulunduğu, artımlı bir süreçde gerçekleştiğini savunuyor. Araştırma sorusunun cevabının bu etmenler konfigurasyonunun, makro (siyasi alan), mezo (ağlar ve organizasyonlar) ve mikro (aktivistlerin özellikleri ve geçmişleri) düzeyler arasında hem ulusal hem yerel seviyede inip çıkarak ortaya çıkarılabileceği gösteriliyor. Buna ek olarak, tarihsel bir boyutun da gerekli olduğu tartışılıyor: ancak bu şekilde hareketin (biri diğerini etkileyen) çeşitli aşamalarındaki, siyasi katılımın içerik ve formuna şekil veren, hareket içi ve dışı etmenler (biriktirilen kaynaklar ve miras alınan engeller) tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
Focusing on the Nizam/Selamet Movement, this dissertation studies why and how there are variations in the political engagement patterns of ?moderate? Islamist movements operating within the same institutional/political context.Specifically, covering a period from the 1960s through the 1970s, this study examines why and how the Nizam/Selamet Movement emerged and established a political party; produced goals and ideational elements distinct from contemporary and past Islamist movements in Turkey and showed considerable flexibility in its choice of allies, strategies and policies, including formation of a coalition government with the archenemy of the Islamists, the Republican People?s Party.Drawing on the Nizam/Selamet case, this study argues that Islamist movements are complex social phenomena that emerge and survive through an incremental process entailing interacting, complex and even undetermined sets of cognitive, relational and environmental factors. The answer to the research question thus lies in unearthing these configurations through descending up and down the macro (political field), meso (network and organization) and micro (properties and trajectories of the movement elites and activists) echelons at both national and local levels of the political field and the movement. A historical dimension is also necessary to highlight intra- and extra-movement factors at different life phases of the movement (accumulated resources and inherited constraints), which shape the form and substance of its political engagement; and to take into consideration the influence of one stage over the other.