Exploring the possibilities for the social and the political in the public-private distinction in Arendt
Arendt'in kamusal-özel ayrımında toplumsal olan ile siyasal olanın olanaklarının araştırılması
- Tez No: 289627
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez temel olarak Arendt'in siyasi teorisindeki kamusal-özel ikiliğinin mutlaklığını sorgulamaktadır. Arendt üzerine olan literatürde Arendt'in çalışmalarındaki kamusal-özel ayrımının komplike katmanlarının eleştirel olarak incelenmemesi bu sorgulamanın temelini oluşturmaktadır. Bu bağlamda tezde Arendt'in siyasi teorisinin çok katmanlı yapısı dolayısıyla bahsi geçen ikiliği aşan kavramsal alanların var olabileceği savunulmaktadır. Bu tarz bir okuma dikotomik düşünmenin zincirlerini kırabileceği gibi, Arendt'in tanımladığı `siyaset' kavramı için alternatif teorik bir alanın varlığına işaret etmektedir. Bu açıdan tezde Arendt'in teorisindeki `iş' ve `toplumsal olan' kavramları dikotomik düşünmeyi aşan kaçış noktaları olarak sunulmaktadır. Bu sunumun olası sonuçlarından biri kamusal-özel alan ayrımının sabitliği sorgulanmayan doğasına meydan okumaktır. Bu meydan okuma ise belirtilen ikiliğin içinde `siyasi olan'ın nasıl konumlandırıldığını doğrudan etkiler. Eğer siyasi olan her durumda kamusal-özel ayrımının içerisinde gözlemlenmiyorsa, bu pek tabi siyasi olanın zaman zaman toplumsallık adı verilen ara alanda gözlemlenebileceği anlamına gelir. Bu tezde bu ara alan günümüz siyasi hayatının deneyim alanı olan sivil toplum olarak nitelenmektedir. Bu nitelikteki bir okuma toplumsal ve siyasal olanın kaynaştığı siyasi bir deneyime işaret etmenin yanında, günümüz sivil toplumunda siyaseti nasıl deneyimlediğimiz üzerine Arendtçi bir bakış açısı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation basically asks the question of whether the public- private dichotomy in Arendt?s theory is an absolute one. This question is a result of the fact that the intricate layers in the distinction between the public and the private in Arendt?s works has not critically examined within the literature. In answering that question, this dissertation argues that the multi-layered terrain of Arendt?s political theory makes it possible to point out some conceptual spheres that transcend a particular understanding of the mentioned dichotomy. This kind of inquiring reading enables one to escape the chains of dichotomous thinking and to come up with an alternative theoretical space for thinking Arendt?s conception of politics. Correspondingly, this dissertation points out the concepts of work and social as possible loopholes that transcend the dichotomous thinking in Arendt?s theory. Possible implication of pointing out these loopholes is to challenge to the fixed nature of the public-private distinction. This challenge directly effects how one positions the political within the dichotomy. If the political is not observed within the confines of the public-private distinction in every context, it means that it sometimes exists within an in-between space of sociability. The idea of civil society as an associational life in contemporary political experience corresponds to that in-between space. This particular reading points out a contemporary political experience, in which the political and the social co-exist. It also offers an Arendtian perspective to critically reflect on how we experience politics within the space of contemporary civil society.