İstanbul metropolündeki toplu konut üretiminde uygulanan yapı sistemleri ve bir üretim organizasyonu modeli
The Building systems applied in the mass housing produltion in İstanbul metropolis and a production organization model
  1. Tez No: 84737
  2. Yazar: NİLAY COŞGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI ÖNEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Toplu konut üretimi, konut açığını gidermeye yönelik gelişen bir olgudur. Toplu konut üretiminde amaç, kısa sürede, optimum maliyetle beklentilere cevap verecek kalitede üretimin gerçekleştirilmesidir. Günümüzde konut açığı ülke sorunlarından biri olmaya devam etmektedir. Bununla birlikte toplu konut üretiminin amaçlar doğrultusunda aksaksız gerçekleştirilebildiğini söylemek de mümkün değildir. Toplu konut üretimi, farklı üretim organizasyonları tarafından ve değişik teknolojiler ile gerçekleştirilmektedir. Üretimde uygulanacak teknoloji üretim organizasyonunu biçimleyen bir faktördür. Bunun paralelinde üretim organizasyonu da yapım teknolojisinin belirleyicisidir. Dolayısıyla toplu konut üretiminin amaçlara uygun biçimde gerçekleştirilmesi için üretimin teknik ve organizasyonel açıdan irdelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, toplu konut üretiminde uygulanan yapım sistemlerinin üretim organizasyonuna etkileri analiz edilerek, üretimde belirlenen hedefe ulaşma amacına yönelik yapım sistemi ve üretim organizasyonunun sentezi oluşturulmaya çalışılmıştır. Çalışma altı bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ülkemizde toplu konut olgusu ve üretiminin gelişimi, teknoloji ve üretim organizasyonları yaklaşımı ile ele alınarak, çalışmanın amacı, kapsam ve sınırlılıkları, çalışma yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde, yapı üretiminde teknoloji ve teknolojik gelişme ile toplu konut üretiminde uygulanan yapım sistemleri açıklanmıştır. Çalışma alam olarak seçilen İstanbul Metropolü' nde toplu konut üretimindeki uygulamalar bu açıdan irdelenmiştir.VI Üçüncü bölümde, toplu konut üretiminde organizasyon başlığı kapsamında, organizasyon kavramı, konut ve toplu konut üretim organizasyonları, üretim organizasyonu sürecinde yapım yönetimi konulan işlenerek, İstanbul Metropolü'nde toplu konut uygulamalarında üretim organizasyonlarmdan söz edilmiştir. Dördüncü bölümde, çalışmada baz alman değerlendirme kriterleri açıklanarak, önceki bölümlerde işlenen konular ve yapılan alan çalışmasıyla elde edilen veriler doğrultusunda İstanbul Metropolü'nde toplu konut üretiminde uygulanan yapım sistemlerinin üretim organizasyonuna etkilerinin değerlendirme analizleri sunulmuştur. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde sunulan değerlendirme analizlerine göre toplu konut üretiminde uygulanan yapım sistemi doğrultusunda üretim organizasyonu modeli denemesi açıklanmıştır. Altıncı bölüm ise çalışmanın genel bir değerlendirmesini, işlenen konuya ilişkin sonuç ve önerileri içermektedir.
Özet (Çeviri)
vıı SUMMARY The mass housing production is a progressing phenomena to reduce the housing gap. The objective in the mass housing production is to realize the production in a quality that will provide the expectations with optimum cost at a short period of time. Nowadays, the housing gap is still one of the problems of our country. Moreover, it is not possible to say that the mass housing production can be realized within the direction of the purposes without any trouble. The mass housing production is realized by different production organizations and with various technologies. The technology which will be applied in the production is a factor which shapes the production organization. In the same way, the production organization is, too, a determiner of the construction technology. For this reason, the porduction has to be invetigated from its technical and organizational points in order to realize the mass housing production appropriately for the purposes. In this study, by analyzing the influences of the building systems applied in the mass housing production on the production organization, it has been tried to make a synthesis of the building system and production organization in order to reach to the target determined in the production. The study contains six chapters and appendices. In the first Chapter, the objective of this study, its content and limitations, the method of the study are explained by reviewing the development of the mass housing phenomena and its production in our country by the approach and the production organizations. In the second Chapter, the technology in the building production and technological development, also the construction technologies applied in the mass housing productionvııı are presented. In this respect, the applications in the mass housing production in Istanbul Metropolis that has been chosen as the field of the study are investigated. In the third Chapter, under the title of 'the organization in mass housing production', by discussing the subjects of 'the concept of organization', 'housing and mass housing organizations', 'the construction management in the production organization process'; the production organizations in the mass housing applications in Istanbul Metropolis are described. In the fourth Chapter, upon explaining the assessment criteria taken as the base of the study; the assessment analyses of the influences of the building systems in mass housing production in Istanbul Metropolis on the production organization are presented in the direction of the subjects discussed in the previous chapters and the datas obtained by the field study done. In the fifth Chapter, the trail of the production organization model in the direction of the building system applied in the mass housing production is described according to the assessment analyses presented in the fourth chapter. The sixth Chapter contains a general evaluation of the study, the conclusion and suggestions related to the subject discussed.