Capital structure determinants of Turkish SMEs in manufacturing industry
KOBİ'lerde sermaye yapısını etkileyen faktörlerin imalat sanayiinde sınanması
- Tez No: 289630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez, Türkiye'de imalat sektöründe yer alan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) sermaye yapısını etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Şirketlerin borçlanma kararları ile ilgili hipotezler, dengeleme teorisi ve finansal hiyeraşi teorisi gibi sermaye yapısı teorileri incelenerek geliştirilmiştir. Bu hipotezler, 1998-2008 dönemini kapsayan ve 44,029 gözlemden oluşan panel veri üzerinde, sabit etkiler modeli kullanılarak sınanmıştır. Türk KOBİlerinin sermaye yapısı kararları finansal hiyeraşi teorisini desteklemektedir. Sonuçlara göre daha büyük firmalar daha yüksek borç oranına sahip olmakta; KOBİler maddi duran varlıklarını uzun vadeli borç sağlamak için kullanmakta; elde edilen kar öncelikle kısa vadeli borç olmak üzere borç oranları azaltılmak için kullanılmakta; yüksek büyüme olanaklarına sahip firmalar gelecekteki büyümelerini uzun vadeli borç kullanarak, hızlı büyüyen firmalar ise büyümelerini kısa vadeli borç kullanarak finanse etmektedir. Ekonomik büyüme gerçekleşen dönemlerde firmaların borç oranlarını azalttıkları gözlemlenmiştir. Son olarak, küçük ve orta ölçekteki firmaların borç oranları incelenen dönemde anlamlı bir biçimde farklı olsa da, elde edilen sonuçlar iki tür firma için bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the determinants of capital structure of small and medium sized enterprises (SMEs) from manufacturing sector in Turkey. Hypotheses about leverage decisions and debt maturity choices of firms are formulated based on the capital structure theories, mainly trade-off theory and pecking order theory. These hypotheses are tested using fixed effects model with unbalanced panel data set of 44,029 firm-year observations over the period between 1998 and 2008. I find that capital structure decisions of Turkish SMEs are in line with pecking order predictions. The results indicate that larger firms have higher leverage ratios; SMEs use their tangible assets to obtain long term debt; profits are used to decrease debt levels, particularly short term debt; firms with high growth opportunities prefer to finance their future growth with long term debt; rapidly growing firms use more short term debt to finance their growth. In general, SMEs are found to decrease their leverage ratio during the periods of economic growth. Lastly, although small and medium sized firms have significantly different debt ratios over the sample period, results are homogenous across both individual samples of small firms and medium firms.