Measuring self-selectivity via generalized Condorcet rules
Genelleştirilmiş Condorcet kuralları ile kendini-seçerliğin ölçülmesi
- Tez No: 289640
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH KORAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu tez çalışmamızda, sosyal seçim fonksiyonlarının kendini-seçerliğini ölçmeye yarayan bir yöntem sunulmaktadır. Koray [2000]'dan dolayı, nötr ve oybirlikçi bir sosyal seçim fonksiyonu ancak ve sadece diktatörlük olduğunda evrensel kendini-seçerdir. Bu yüzden, bu çalışmada, sosyal seçim fonksiyonlarının test kümesi, tek-değerli genelleştirilmiş Condorcet kuralları inceltmelerine sınırlandırılmaktadır. Bu kısıtlama altında, diktatörlük olmayan kendini-seçer sosyal seçim fonksiyonları olduğu gösterilmektedir. Ayrıca, sosyal seçim fonksiyonlarının kendini-seçerlik kuvvetlerine göre karşılaştıllmasını sağlayan kendini-seçerlik derecesi kavramı tanıtılmaktadır. Kendini-seçerlik kavramı yerel hale getirildiği zaman, elde edilen genelleştirilmiş Condorcet fonksiyonlarının sosyal seçim fonksiyonlarının test kümesi için uygun olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we introduce a method to measure self-selectivity of social choice functions. Due to Koray [2000], a neutral and unanimous social choice function is known to be universally self-selective if and only if it is dictatorial. Therefore, in this study, we confine our set of test social choice functions to particular singleton-valued refinements of generalized Condorcet rules. We show that there are some non-dictatorial self-selective social choice functions. Moreover, we define the notion of self-selectivity degree which enables us to compare social choice functions according to the strength of their self-selectivities. We conclude that the family of generalized Condorcet functions is an appropriate set of test social choice functions when we localize the notion of self-selectivity.