İmar mevzuatına aykırı yapı kavramı ve denetimi
Violation of zoning regulations and supervision of construction concept
  1. Tez No: 289660
  2. Yazar: CANBULUT ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde imar ve imar hukuku kavramları ile imar hukukunun kaynakları ve imar hukukunda idari tedbir uygulama hak ve yetkisine sahip idareler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, yapı ve imar mevzuatına aykırı yapı kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, idarenin imar hukuku alanındaki denetim ve kolluk yetkisi üzerinde durulmuş, dördüncü bölümde ise imar yaptırımları kavramı ele alınmıştır.Birinci bölüm iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda imar kavramı genel olarak ve yasal tanımıyla birlikte tanımlanmaya çalışılmış, imar hukuku kavramının tarihsel gelişim süreci ve hukuk disiplinleri içerisindeki yeri ortaya konulmaya çalışılmış, imar ve imar hukuku kavramları ile imar hukukunun kaynakları incelenmiş, ikinci kısımda ise ülkemizdeki merkezi idarenin imarla ilgili başkent ve taşra teşkilatı ile imarla ilgili yerel idareler olan il özel idaresi, belediye idaresi ve köy idaresi 3 başlık altında incelenmiştir.İkinci bölümde ise genel olarak yapı ve imar mevzuatına aykırı yapı kavramı ele alınmış, İmar Kanunu açısından yapı kavramı kanun koyucunun yaptığı sınıflandırmalar çerçevesinde imar hukuku açısından değerlendirilmiş, imara aykırı yapı kavramı teorik olarak ele alınarak bu teorik kavramın yargı kararları ışığında somutlaştırılmasına çalışılmıştır.Üçüncü bölümde ise, idarenin imar mevzuatına aykırı yapılar üzerindeki kolluk yetkisi ve bu yetkiyi kullanmayla görevli kılınmış idareler ele alınmıştır.Dördüncü bölümde ise imar yaptırımları kavramı ele alınmış, imar yaptırımları kavramının tanımı yapılmış, ardından idari yaptırımların türleri ortaya konulmaya çalışılmış, son kısımda da parasal idari yaptırımlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Work consists of four parts. The first section, the concepts of zoning and zoning law and zoning law and zoning law, sources of administrative measures governments have dealt with the application of rights and authority. In the second, examined the concept of building construction and zoning law violations. In the third section, the administration and supervision of law enforcement authority in the field of construction law, focuses on the concept of sanctions is discussed in chapter four of the zoning.The first section consists of two parts. The concept of zoning in general and the legal description of the first part, worked together to define, the concept of zoning law in the place of the historical process of development put forward and studied the disciplines of law, the concepts of zoning and zoning law and zoning law, studied sources, the second part, the provincial capital and the related constructions of the central administration in our country constructions of the special provincial administration organization and the relevant local authorities, municipal administration and the administration of the village were examined under 3 topics.In the second building and zoning regulations in general, contrary to the concept of structure is discussed, Zoning Law, the concept of structure in terms of the legislator within the framework of the zoning classifications were evaluated in terms of law, contrary to the zoning plan of the structure by taking as a theoretical concept of judicial decisions in the light of this theoretical concept somutlaştırılmasına studied.In the third section of the government, contrary to the zoning regulations on the law enforcement authority and the authority structures are discussed using the administrations in charge was rendered.In the fourth chapter the concept of sanctions is discussed zoning, zoning has been the definition of the concept of sanctions, then tried to put forward the types of administrative sanctions, administrative monetary sanctions is discussed in the last section.