Kent kimliğinde yapısal estetiğin mevzuattaki karşılığı, uygulama esasları, denetimi ve öneri sistem modeli
Structural aesthetics of urban identity provision in the legislation, application principles, controls and proposed system model
  1. Tez No: 536700
  2. Yazar: ABDULLAH TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK MESUT EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kentler, kuruldukları andan itibaren gelişmekte, kimlik kazanmakta ve belli bir olgunluğa ulaşmaktadırlar. Bu durum kentlerin ölçeklerine ve bulundukları coğrafyaya göre üzerindeki yapılar ve doğal oluşumlar sonucu bir siluet kazandırmaktadır. Kentlerdeki birbirinden bağımsız yapılaşma çabaları, sadece kendi içinde amacına hizmet vermekte, kentin içinde yer almakta fakat kent kimliğinden soyutlanmış bir ruh ile yaşamaktadır. Kentlerin ruhu, kimlikleri ile nefes almaktadırlar. Bu nedenle kent kimliğine aykırı tüm uygulamalar, kendi içlerinde modern, estetik ya da işlevsel değerlendirilseler dahi çevresiyle uyumsuz, kent estetiğine aykırı bir tutum sergilemektedir. Ülkemizde imar faaliyetleri, 3194 sayılı imar kanunu kapsamında genel başlıkta ele alındığında yapılaşma hareketlerine göre planlama, projelendirme, uygulama ve denetleme aşamaları olarak yürütülmektedir. Sürecin başlangıç aşaması olan planlama çalışmaları için kanun, birden fazla kamu kurumuna plan yapma ve onaylama yetkisi vermektedir. Her kurum kendi sorumluluk alan sınırları içerisinde planlarına uygun projelendirme yapmakta ve uygulamaya koymaktadır. Bu durum neticesinde birbirinden bağımsız birçok uygulamalar tamamlanmakta fakat kent içinde hiçbir harmonisi olmayan yapı ürünleri kendine yer edinmektedir. Çalışmada kentlerin estetik kaygıdan uzak, ekonomik temeller üzerine kurulu bir anlayışla kaybetmekte oldukları bu kimlik kaybı karşısında mevzuat, mimari tasarım, yapısal estetik, ekonomi ve çevre esaslı yapılacak düzenlemeler ve olması gereken kriterlerin irdelenmiş olup kamu yönetimince yapılması gereken çalışmalar ortaya konulmuştur. Özgün kent kimliğine ve kent siluetine sahip kentler ortaya konulup kimlik tahribatına uğramış, rant odaklı yaklaşımlarla kaybolan kent kimliklerinin tekrar kazanımı ve yenileme süreçleri anlatılmıştır. Kentin coğrafi, ekonomik, tarihi ve kültürel dokusu kentteki yapılaşma, dönüşüm ve gelişme faaliyetleri için temel dayanaklar olarak ele alınmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İmar mevzuatı ve yetkili idareler, korunması esas kentsel kimlik kavramı, ekonomik odaklı yapılaşma faaliyetleri ve yapılaşma çalışmaları için öneri sistem modeli ana başlıkları oluşturmaktadır. Çalışma ile başlangıçtaki planlama aşamasından en son yapı ürününün tamamlanma aşamasına kadar olan ve sonrasını kapsayan sürecin paydaşları, gereklilikleri ve kent kimliğine uyumu işlenmiş olup tüm süreci kapsayan öneri sistem modeli belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities, developing from the moment of their establishment, are reaching a certain maturity and gaining identity. This situation according to the scale of the city and the geography in which they are located on structures and natural formations that are the result of a silhouette. Construction efforts in the cities independent of each other, not only it serves its purpose in itself, but the identity of the city the city is located inside an isolated soul living with. The spirit of the city, with IDs are breathing. Therefore the identity of the city within themselves all the applications that are contrary to modern, aesthetic or functional, even though they are incompatible with the environment, demonstrate an attitude that is contrary to the aesthetics of the city. Construction activities in our country, 3194 zoning code under the general headings taken according to the movement of construction planning, project development, implementation and monitoring stages is carried out. Planning studies for the initial stage of the process, which is law, gives the authority to make and approve a plan to more than one public institution. Each institution has its own area of responsibility in accordance with project design conduct and practices within the boundaries of the plan reveals. This situation is being completed as a result of the many applications that are independent of each other, but no harmony within the city non-self consists in Building Products. In the study the aesthetic concerns of the city, away from economic fundamentals, with an understanding that they are losing that is built on the loss of identity in the face of legislation, architectural design, structural, aesthetical, economic and environmental based on arrangements to be made, and these criteria should be outlined the work that need to be made by the public administration. The identity of the original city and the city skyline in the middle of a city with identity and have suffered the destruction of be put, rant-oriented approach to urban renewal and recovery processes are described again with lost identities. The city's geographic, economic, historical and cultural construction in the city, have been taken as the fundamental basis for conversion and development activities. The study consists of four main parts. Zoning regulations and the competent authorities, mainly the protection of the concept of urban identity, economic-oriented system model for the proposed construction activities and construction constitute the main topics of the work. From the initial planning phase of the study up to the stage of completion of a product to the latest build and its aftermath, covering the stakeholders of the process, requirements, and identity of their city and processed in compliance with the proposed system, covering the entire process are specified in the model.