Identity crisis of Jordan during the Israel-Palestine peace process
İsrail-Filistin barış sürecinde Ürdün kimlik krizi
- Tez No: 289663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT YENİGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, Ürdün Krallığı içerisindeki Filistinli varlığı ile Ürdün kimlik krizi arasındaki ilintiyi incelemektedir. Filistinlilerin İsrail tarafından yok sayılması ve Ürdün'e göçe zorlanmalarının Mavera-i Ürdün teşekkülünün kuruluş dinamiklerini nasıl değiştirdiği araştırılmıştır.Araştırmada, Ürdün kimliğinin yapı taşları olarak kabul edilen Arap ve İslam kimliklerinin nasıl muhalefet güçlerine dönüştükleri ve rejimin istikrarına tehdit haline geldikleri araştırılmıştır. Bu çalışmada, özellikle Ürdün Kralları'nın en güvendiği örgütlerden biri olan Müslüman Kardeşler'in Krallığın varlığına karşı ana tehdit haline gelmesi sorgulanmıştır.Çalışma, melez Ürdünlü kimliğinin Ürdün'ün halklarını, özellikle Filistin kökenli olanları kapsayamadığını ortaya koymuştur. Bu, Krallığın kuruluşundan bu yana defilistinizasyon çabalarının önünü açmıştır. Diğer yandan, bölgesel gerçekler, uluslar arası aktörlerin baskıları ve İsrail tarafından uygulanan militarist politikalar, Ürdün'de ekonomik ve demografik açılardan bir Filistinli realitesiyle sonuçlanmıştır. Bu, daha sonradan, özellikle Israil-Filistin barış sürecinde, Filistinli mültecilerin Müslüman Kardeşler üzerinden Ürdün politik yaşamında aktivasyonunu körüklemiştir. Bu çalışma şunu belirtmektedir ki, bu dinamikler, aynı Müslüman Kardeşlerin Ürdün kolunun yönetim düzeyini ve stratejik yaklaşımını değiştirdiği gibi, Ürdün'ün dengelerini de değiştirecek bir sürece yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the correlation of the identity crisis of Jordan with the existence of the Palestinians in the Jordanian Kingdom. A key issue is how the Palestinians were ignored by the Israeli state and forced to migrate to Jordan, which changed the foundational dynamics of the Transjordanian entity.The paper explores how the Arabic and Islamic identities, which have been accepted as the main pillars of Jordanian identity, have turned to the opposition powers and become threats against the stability of the regime. This study specifically questions how the Ikhwan al-Muslimin (Moslem Brotherhood) , which had been one of the Jordanian Kings? most trustable organizations, has become the main threat of the existence of the Kingdom.It will be revealed that the hybrid Jordanian identity couldn?t embrace the peoples of Jordan, especially the ones with Palestinian origins. This lead to the depalestinization efforts of the Kingdom dating back to its foundation. On the other hand, the regional realities, the pressures of the international actors, and the militarist politics applied by Israel resulted in an economical and demographical reality of the Palestinians in the Jordanian Kingdom. This spearheaded later the activism of the Palestinian refugees in Jordanian political life through the Ikhwan al-Muslimin, especially during the Israel-Palestine Peace Process. In this study, it has been stated that these dynamics will lead to a process changing the balances of Jordan as it has changed the administrative level and strategic approaches of the Jordanian branch of the Ikhwan al-Muslimin .