Konum-zaman bağlamında aykırı gözlem tespit yöntemlerinin incelenmesi ve bulanık kümelendirme tabanlı bir metod
Analyzing Spatio-temporal outlier detection methods and a fuzzy cluster based method
- Tez No: 289676
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
 - Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada konum-zaman bağlamında aykırı tespit yöntemleri sistem teorisini gerçekleştirme ve aykırı tespitleri açısından incelenmişlerdir. Çalışmanın ilk bölümünde güncel konum-zaman bağlamında aykırı tespit yöntemleri bileşenlerine ayrılmıştır. Metotların bileşenleri alt sistemlerin, isim vermek gerekirse girdi-işlem-çıktı, geri besleme, ileri besleme ve depolamanın gereksinimlerini karşılayıp karşılamamaları açısından incelenmişlerdir. Bunun yanında metotlarda alt sistemler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Uygun yapılar çıkarılmış ve genel geçer konum-zaman bağlamında aykırı tespit yönteminin kalıbı oluşturulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde konum-zaman bağlamında aykırı tespit yöntemleri sınıflandırma, kümelendirme, komşuluk tabanlı ve istatiksel yöntemler olarak ayrılmışlardır. Mevcut sistemlerdeki uygulamalarda kullanımlarına yönelik olarak her gruptan bir metot seçilmiştir. Seçilen metotlar aykırı tespitleri ve kullandıkları parametreler açısından değerlendirilmişler ve metotlar için bazı iyileştirmeler önerilmiştir. Ayrıca bir adet bulanık kümelendirme tabanlı konum-zaman bağlamında aykırı tespit yöntemi önerilmiştir. Mevcut ve iyileştirilmiş metotlar tasarlanan programla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, spatio-temporal outlier detection methods are analyzed in the context of ensuring the conformity of system theory and detecting the outliers. In the first part of the study the current spatio-temporal outlier detection methods are split into the elements. The elements of the methods are examined whether or not they meet the requirements of the sub-systems, namely input-process-output, feedback, feed forward and storage. Besides, the relations between these sub-systems are searched in the methods. The proper structures are extracted and a generic spatio-temporal outlier detection method template is constituted. In the second part of the study, spatio-temporal outlier detection methods are grouped into classification, clustering, neighborhood based and statistical methods. In the context of being practical in the applications of the armed forces one of the methods of each group are selected. The selected methods are examined in terms of detecting the outliers, assigning the parameters and some optimizations are proposed for the methods. Furthermore a Fuzzy c-Means based spatio-temporal outlier detection method is proposed. The actual optimized methods are compared by the designed program.