Betonarme çubuk elemanlı prefabrikasyonun ülkemizdeki çok katlı sosyal konut üretiminde alternatif taşıyıcı sistem modelleri açısından konut üretiminde alternatif taşıyıcı sistem modelleri açısından irdelenmesi
- Tez No: 28971
- Danışmanlar: PROF. DR. H. ÇETİN TÜRKÇÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 458
Özet
ÖZET Hızlı nüfus artışı ve endüstrileşme, bu nüfusun hızla kentlerde yoğunlaşmasına ne den olmaktadır. Bundan dolayı, ülkemizde hızla artan bir konut gereksinimi bulunmaktadır. Bunun karşılanabilmesi için de, geleneksel yöntemlerden daha ileri teknolojilerle konut üretimini sağlamak gerekmektedir. Bu yöntemlerin en önemlilerinden biri de“prefabrikasyon teknolojisidir. Bu araştırmada; ”betonarme çubuk elemanlarla oluşturulan prefabrike yapım sis temleri“ ele alınmıştır. Ele alınan bu sistemlerin çok katlı sosyal konut üretiminde ve ülkemiz koşullan çerçevesinde alternatif ”taşıyıcı sistem modelleri“ açısından bir irdelemesi yapılmıştır. Bölüm 1.0'da konunun tanımına ilişkin temel kavramlar ele alınmıştır. Bölüm 2.0'da açıklandığı üzere; bu çalışmanın esas amacı; ”betonarme çubuk elemanlarla oluşturulan prefabrike yapım sistemleri“ni tasarımlarında kullanacak mimarlara, tasarım öncesi ve tasarım sürecinde yardımcı olacak veriler sağlamaktır. Başka bir deyimle, onlara, bu tip ”taşıyıcı sis tem modelleri“nin seçiminde sistemlerin genel ve ortak davranış biçimleri konusunda bir fikir vermektir. Bu amaçla; bölüm 3.0'da, öncelikle, ”sosyal konut“ kavramının nitel ve nicel özelliklerine ilişkin tanımlar verilmiştir. Daha sonra, çalışmanın ana çerçevesini belirleyecek veri, kısıtlama ve bağ şartlan- saptanmıştır. Bu aşamadan sonra; iki tip mimari ta sarım hazırlanmıştır. Bu tasarımların olası sekiz tip taşıyıcı sistem modeli, alternatif kat adetleri, çeşitli deprem bölgeleri ve değişik çubuk elemanlar için statik ve betonarme çözümleri yapılarak, bir ”veri paketi“ elde edilmiştir. Bu ”veri paketi", bölüm 4.0'da açıklanan bir yöntem çerçevesinde değerlendirilmiş ve bölüm 5.0'da saptanan kriterlere göre, tablo ve grafiklere aktarılmıştır. Bu veriler değerlen dirilerek sonuçlar bölüm 6.0'da ayrıntıları ile tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The increasing population and the development of industry are forcing the people to concentrate in big cities. So, the people need more houses and the problem increases day by day in our country. It is necessary to make researches about new technologies which are more effective than conventional methods for building houses. One of the most important of them is“Prefabricated building technologies”. The main objective of this study is to examine“The prefabricated building systems constructed with reinforced concrete linear elements”. These kind of systems have been re viewed about alternative“ Structural system models”which use the manufacturing of multi storey houses, in the conditions of our country. In chapter 1.0, the basic concepts and descriptions of the subject have been evaluated. As given in chapter 2.0, the main aim of the study is to give knowledge to architects who use those systems before and during the design process. In other words, it is aimed to give them some ideas for choosing such“Structural system models”having different behaviors. For this reason, in chapter 3.0, the descriptions of quantitative and qualitative aspects of“Social houses”have been explained. Afterwards, the data, restrictions and bound variables which define the framework of the subject have been established. After this phase, two diffe rent architectural designs have been proposed. The statical and structural analysis of these de signs have been made for eight different“Structural system models”having various storey le vels, earthquake regions and linear elements having various widths. A“Data package”has been produced at the end of this process. This“Data packet”has been transformed to the tables and graphics according to the methodology described in chapter 4.0 and the criterions of chapter 5.0. In chapter 6.0, these tables and graphics have been delineated and the results have been discussed in detail. II