Yalın tedarik zinciri yönetimi ve imalat sektöründe tedarikçi seçimi uygulaması
Lean supply chain management and supplier selection in a manufacturing industry
  1. Tez No: 289710
  2. Yazar: ÖMER MURAT ÖZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA BİRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Tedarikçiden son kullanıcıya kadar sürekli hareket eden ürünlerin hareketlerinin doğru ve verimli bir şekilde yönetilebilmesi ancak etkin bir tedarik zinciri yönetimi ile gerçekleştirilebilmektedir. Doğru malzemeyi, doğru yerde, doğru miktarda, doğru zamanda ulaştırmak, süreçteki israfları ortadan kaldırmak, yalın tedariğin ana amaçlarındandır. Tam zamanında teslimat, düşük hatta sıfır stok seviyesi, toplam teslim süresinin kısaltılması ve alıcı-tedarikçi iş birliği, yalın tedarik zinciri dönüşümünde önemli etkenlerdir.Tedarik zincirindeki süreci, maliyet ve zaman olarak etkileyen en önemli aşamalar arasında bulunan satın alma faaliyetinde, tedarikçi seçimi ve tedarikçi ile işbirliği büyük öneme sahiptir. Hızla değişen rekabet ortamında firmalar, değişen müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı ve doğru bir şekilde cevap verebilmek için kendi amaçları ile uyum içerisinde çalışabilen tedarikçileri seçme amacındadırlar. Tedarikçi seçimi ise kalite, fiyat, esneklik ve dağıtım performansı ve benzerleri gibi birçok nitel ve nicel özelliklerden etkilenen çok kriterli karar verme problemidir. Özellikle üretici firmalar, günümüz yoğun rekabet ortamında ayakta kalabilmek için uygun tedarikçiler ile çalışmak zorundadırlar.Bu çalışmada; Konya'da üretim yapan bir firmada, firma maliyetlerini en çok etkileyen harcama kalemi olarak hammadde temini belirlenmiş, profil ve boru kalemi hammadde harcamalarında en önemli paya sahip malzeme olarak tespit edilmiştir. Firmanın farklı bölüm ve kademelerinde görev alan personel ile boru ve profil malzemelerinin temini için yalın kriterler belirlenmiş, belirlenen kriterler satın alma bölümünce tespit edilen potansiyel dört tedarikçide aranarak, kriterlere en uygun tedarikçi sıralaması yapılmış ve bu kriterleri sağlayan en uygun tedarikçi seçilmiştir. Tedarikçi seçiminde çok kriterli karar verme yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ile Expert Choice programı kullanılmıştır. Karar vericilere yardımcı olmak maksadı ile belirlenen kriterlerin önem ağırlıklarının değişmesi ile en uygun tedarikçi sıralamasındaki değişikliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
To manage efficiently and corrected of moving products from suppliers to end-user contentedly can be realized with an efficient Supply Chain Management. To deliver the right material to right place with the right amount at the right time and the procedures to eliminate wastes are the main goals of lean procurement. On-time deliveries, low or even zero-inventory levels, shortening the total delivery time and buyer-supplier cooperation are important factors for lean supply chain transformation.Procurement activity is the one of the most important stage that effects cost and time of the supply chain process. Supplier selection and co-operation with suppliers have great importance for procurement activity. Firms respond to changing customer needs more quickly and accurately in rapidly changing competitive environment. In addition, firms must select suppliers, which can work in harmony with their own purposes. Supplier selection is a multi-criteria decision, which includes many qualitative and quantitative features like quality, price, flexibility and delivery performance etc. In particular, manufacturers have to work with appropriate suppliers to survive in today's highly competitive environment.In this study, the manufacturing company in Konya that most affect the cost of raw material supply defined as an item of expenditure and also profiles and pipes with a material share of the most important item of expenditure has been identified as raw material. Personnel from company's different departments and levels, identified the lean criteria to supply of materials for pipes and profiles. The purchase department identified four potential supplier for these criteria. At the end suitable suppliers are sorted and the most suitable supplier was selected by the company personnel. Analytic Hierarchy Process (AHP), one of the multi criteria decision-making methods is used with the Expert Choice program for supplier selection. To help decision-makers with the purpose of changing the weights of importance to the criteria set out in the most suitable supplier ranking changes.