Mevcut uzay antlaşmalarının hukuksallığı
Legality of existing laws regulating space activities
- Tez No: 289709
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Uzay Hukuku bakımından 1967 Uzay Antlaşması, 1968 KurtarmaAntlaşması, 1972 Sorumluluk Antlaşması, 1975 Tescil Antlaşması ve 1979 Ay Antlaşmasınınincelenmesini temel çalışma konusu haline getirilmiştir. Bu antlaşmaların hukuki açıdandeğerlendirilmesi ve özellikle Türkiye bakımından yürürlükte bulunup bulunmadığı, hangiaşamalardan geçilerek kabul edildiği ve Uluslararası Hukuk ve iç hukuk anlamındabağlayıcılıklarının bulunup bulunmadığı sorunlarını ele almaktadır. Bu çerçevede buantlaşmalardan çekilmenin mümkün olup olmadığı konusu üzerinde de durulmuştur. Bukonular incelenirken Birleşmiş Milletler, Uluslararası Adalet Divanı ve UluslararasıAntlaşmalar çerçevesinde değerlendirmeler yapılmıştır.ANAHTAR KELİMELER : Uzay, Kurtarma, Tescil, Uzay Hukuku, Birleşmiş Milletler,Uluslararası Antlaşmalar, Ay, Dünya, Yörünge
Özet (Çeviri)
This study concentrates on evaluation of 1967 Space Treaty, 1968 Rescue Treaty, 1972Responsibility Treaty, 1975 Registration Treaty and 1979 Moon Treaty in the scope of SpaceLaw. In the study, the legal evaluation of these treaties and especially the validity of thetreaties in the terms of Turkey, the process of establishing them, the restrictiveness of them inthe terms of international laws and domestics laws are examined. At this point, the possibilityof withdrawal from these treaties are also studied. Throughout the study, the evaluations aremade in the scope of United Nations, International Court of Justice and international treaties.KEY WORDS : Space, rescue, registration, space law, United Nations, international treaties,moon, earth, orbit