A Comparative study on aichitectural criticism
  1. Tez No: 28974
  2. Yazar: ÖZLEM BARCH (ERDOĞDU)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EYÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ill ÖZET Bu çalışma mimari eleştiriyi mesleğin belli bir dalı olarak ele almayı ve alışılagelmiş sınırlarının ötesine geçmeyi amaçlar. Eleştiri uzun yıllar“spekülasyon”veya“karalama”anlamlarında kullanıldığı için bu konuda bilimsel bir tez yapılması oldukça kuşkuyla karşılanabilir. Ancak konuyu ele alış biçimindeki farklılık, bu tür soru işaretlerini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Eleştiriyi mimarlığın eylem alanlanndan biri olarak kabul etmek, bunu mesleki örgütlenmenin, iletişimin veya eğitimin bir parçası olarak değerlendirmek bu çalışmanın önemli hedeflerinden bir tanesidir. Tasarım stüdyosunun gitgide tümüyle hoca-öğrenci arasında bir iletişim esasına dayanması, yarışma jürilerinin ve medyanın ise neredeyse günümüzde mesleki yönelimlerini (trends) etkileyen en önemli faktörler haline gelmesi mimari eleştiriyi ciddi biçimde incelenmeye değer kılmaktadır. Yöntem olarak konuyu daha genel bir bakış açısı ile incelemek amacı ile örneklerden başlayarak yola çıkmak yerine bu konuda yapılmış teorik çalışmalar öncelikle baz alınmıştır. Konuyla ilgili araştırmalarda örnekler, yani tek tek eleştirel çalışmalar ancak bu konudaki teorik çalışmalar incelendikten ve değerlendirildikten sonra onlara uygun olarak seçilmiştir. Yoksa böyle geniş bir konuyu örneklerden sonuçlara vardırabilmek için ne zaman yeterlidir ne de sağlıklı sonuç verecektir. Çünkü örneklem evreni çok geniştir ve çok kemikleşmiş bir sınıflandırma veya daima geçerli bir kurallar dizisi bulmak bu konu için olanaksızdır. Bölüm li çalışmanın geri kalanına bir temel oluşturmak amacıyla gerekli terminolojiyi verir. Bölüm II ve III için mimari eleştiri, genelde eleştiri kavramından çok ayrı olarak değerlendirilmeyerek özellikle gelişim sürecindeki veya kavramlar arasındaki paralellik vurgulanmak istenmiştir. Bölüm 111 ise eleştiri ve mimari eleştiri geleneklerinin geçmişine yönelik bir çalışmadır. Burada tam bir kronolojik sıra yaratma veya tarih yazma gibi bir amaç olmayıp genelde tarihsel sürece bir göz atmayı hedefler. Burada verilen öze! isimler, tarihler elbette ki ulaşılan kaynaklar ile sınırlıdır. Ancak bu çalışma eleştirinin“kahraman”lannıIV anlatmaktan çok tarih içinde kavramsal değişiklikleri, etkileşimleri aktarmak düşüncesindedir. Bölüm IV genelde mimari eleştirinin kendine özgü doğasını ve onu diğerlerinden ayıran özellikleri inceler. Bölüm V mimari eleştiri için kullanılan“ötedil”e göre yapılan bir sınıflamadır. Bölüm VI dilsel ifadelerin yetersizliklerini inceler ve özellikle kavramsallaştınlmış eleştiri için özel bir yöntem geliştirmeye çalışır :“Kavramsal Çerçeve”. Bölüm VII ise bu yöntemin Avrupa High-tech mimari ürünleri ile ömeklenmesidir. Bölüm VIII ise çalışmanın sonuçlarının kısaca özetlendiği bölümdür.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This study is aimed at evaluating architectural criticism as a particular branch in the field of architecture, thus it tries to go beyond its conventional meanings. The second chapter gives the necessary terminology and the rest of the study should be conceived according to this base. Criticism in general and architectural criticism are not considered as separate facts especially in the chapter II and III Because, architectural criticism is not detached from general criticism until very recently. In order to display the striking relation between these two, the intersections and interactions are underlined in these chapters. In a way, one of the most significant results of chapter II and III is that they emphasize this undeniable relation as well as the shortcomings of this kind approach. Chapter III, is a retrospective view of criticism and architectural criticism. This is neither a fulfill chronological explanation nor the history of them. However the aim of this chapter is to display the influential factors on the evolution of architectural criticism as a profession. The names mentioned in this chapter tend to give a general idea about the flow of events and they are limited with the available information sources. Chapter IV, evaluates the nature of architectural criticism with its general and distinctive features. Chapter V is a classification of the criticism in the field of architecture according to the ways of expression (metalanguage). Chapter VI, tries to shift out the shortcomings of verbal statements and suggest a new approach that is called Conceptual Framework (CF) This approach is exemplified in the later chapter with the cycle of works of European High-.Tech architects.