The transformation of architectural narrative from literature to cinema: Differences, continuities and limits of representation in different media
Mimari anlatının edebiyattan sinemaya dönüşümü: Temsilin değişik medyalardaki farklılıkları, devamlılıkları ve limitleri
  1. Tez No: 416685
  2. Yazar: TÜRKAN NİHAN HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ABDİ GÜZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bir mimari tasarımın başarısı sadece fiziksel işlevselliği üzerinden değil aynı zamanda kurgusal ve temsili gücü üzerinden de değerlendirilebilir. Mimarlığın nihai durumu hem bir girdi hem de bir çıktı olarak tasarımın önemli bir elemanıdır. Aslında bu durum mimarlığın herhangi bir kurgunun parçası olması ile doğrudan ilişkili olmasının ana nedenidir ki; bu kurgu bir hikaye, film, reklam ya da politik bir söylem olabilir. Sadece bir parçası olmanın yanında mimarlık kurgu ile birleşir ve bu birleşme sanat ve diğer disiplinler tarafından farklı biçimlerde işlevlendirilebilir. Bu çalışmanın amacı üç farklı disiplin olan mimarlık, edebiyat ve sinemadaki mimari temsilin farklılıklarını, devamlılıkları ve limitlerini anlamaktır. Farklı medyalarda mimarlığın işlevselliğini ve mekanın kavramsallaştırılmasını anlamak hem mimari tasarım için bir girdi hem de mimarlık eleştirisinde bir model olarak kullanılabilir. Sağlam bir tartışma zemini oluşturmak amacıyla ana tartışmalar bir durum çalışması üzerinden gerçekleştirilmiştir. Boris Vian'nın yazdığı L'ecumé des Jours (Foam of the Daze, 1947) romanı ve onun adaptasyonu olan, Michel Gondry tarafından yönetilen Mood Indigo filmi çalışılacak örnek olarak seçilmiştir. İlk olarak, bu çalışmadaki tartışmalar, zaman, hareket ve mekan kavramlarının benzerlikleri ve farklılıklarını anlamak amacıyla mimarlık, edebiyat ve sinema alanlarındaki anlatım, anlatı ve temsil üzerine konumlandırılmıştır. Bu kavramları kullanarak yazılı ile görsel mimari anlatıyı kıyaslamak için bir karşılaştırmalı analiz tablosu oluşturulmuştur. Bu analizlerden elde edilen çıktılar yedi farklı fakat ilişkili karşılaştırma ve analiz tablosuna veri olarak dahil edilmiştir. Bu analizlerin sonucunda mimari anlatıyı okuyabilmek için oluşturulan modelin temelini hazırlayan bir anahtar kelime kümesi oluşturulmuştur. Bunlar; kullanıcı yoğunluğu, mekânsal devamlılık-devamsızlık, zamansal devamlılık-devamsızlık ve hikayenin devamlılığı ve devamsızlığıdır. Bu tarz alternatif okuma yöntemleri anlatı ve kültürel temelli mekan kavramsallaştırılmasının anlaşılması için bir zemin oluşturur
Özet (Çeviri)
The prosperity of an architectural design cannot be evaluated only by its physical functionality, but requires the consideration of its fictional and representative power. The latter feature of architecture is an essential component of design both as an input and as an outcome. In fact, this feature is the main reason that architecture is an inseparable part of any fiction, that is related with people let it be a story, a movie, a commercial or a political discourse, etc. Besides being a sole part, architecture engages with fiction and this engagement can be functionalized in different manners by art and other disciplines. The aim of this study is to understand the differences, continuities and limits of architectural representation in three different disciplines, architecture, literature and cinema. Understanding the functionality of architecture and conceptualization of space in different narrations can be utilized both as an alternative input in architectural design and as a model in architectural criticism. The main discussion is executed through a case study in order to have a concrete discussion ground within the scope of this study. L'ecumé des Jours by Boris Vian (Foam of the Daze, 1947), and consequently, its 2013 adaptation Mood Indigo by Michel Gondry, are selected as the case. Initially, the study is based on discussions on narration, narrative and representation, in architecture, literature and cinema, in order to understand the similarities and differences between the concepts of time, movement and space. Using these concepts, a comparative analysis table is created to compare the literary architectural narrative with visual architectural narrative. The outcomes of these comparisons are inserted as data for seven different, yet inter-linked, comparisons and analysis tables. A number of keywords, which are usage density (experiencing space and usage frequency as sub kinds), spatial continuity-discontinuity, temporal continuity-discontinuity and continuity-discontinuity of the narrative, are utilized to set a model for reading architectural narrative. Such alternative readings establish a ground to understand the narrative and cultural based conceptualization of space.