Ereğlili Hüznî Divanı (Metin-inceleme-nesre çeviri)
Divan of Ereglili Huznî (Text-analysis-translation to prose)
- Tez No: 805888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI İBRAHİM DEMİRKAZIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, Hüznî Efendi'nin hayatı, edebi kişiliği, hakkında yapılan çalışmaların yanında tespit edilen tüm şiirlerinin transkripsiyonlu metni ile nesre çevirisini içerir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü şairin hayatı, edebi kişiliği ve şair hakkında yapılan bilimsel çalışmaları içermektedir. İkinci bölümde Hüznî'nin kullandığı nazım şekilleri, vezin, kafiye ve ahenk unsurlarının detaylıca ele alındığı inceleme bölümü bulunmaktadır. Üçüncü bölüm, metin ve nesre çevirinin yer aldığı bölümdür. Hazırlanan bu yüksek lisans teziyle 1894 yılında taş baskı olarak yayımlanan Hüznî Divan'ının Latin harfleriyle ilk kez bir bütün olarak yayımlanması, 1894 yılında Divan yayımlanırken dönemin Maarif Nezareti tarafından yayımlanmasına müsaade edilmeyen şiirlerinin Divan'a dahil edilip şairin mevcut tüm şiirlerinin tek bir çalışmada toplanması ve klasik edebiyatın son temsilcilerinden biri olan Hüznî'nin edebi kişiliğinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes the personality and literary life of Hüznî Efendi and also it includes translation, composition of whole poems with transcription. The first part of the study which compose of three parts, contains the life of poet, his literary personality and scientific studies about the poet. In the second part you will see analysis of the verse forms, meter and rhyme which Hüznî Efendi used. The part of third is the part of proper nouns and translation of the text and prose. With this master's thesis, Hüznî's Divan which published as lithograph in 1894, was published as a whole for the first time in Latin letters, when Divan was published in 1894, it was aimed which were not allowed to be published by the Ministry of Education in Divan, collecting all poems of the poet in a single study and to reveal the literary personality of Hüznî, one of the last representatives of classical literature.