Battlestar Galactica as a postmodern-science fiction tv show
Postmodern bir bilim kurgu tv dizisi olarak Battlestar Galactica
- Tez No: 289751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Her alanda köklü değişimlerin yaşandığı günümüz dünyasında postmodernizm ışığı altında birçok TV dizisinin biçim, nitelik ve içerik yönünden değişimde olduğu gözlenmektedir. Son dönem TV dizilerinde sadece net bir türden bahsetmek mümkün görünmemektedir. Özellikle tartışmalı bilim kurgu türü tanımlamalarında spekülatif kurmaca söylemleri yeniden dikkat çekmeye başlamıştır. Postmodernizm özelliklerini özümseyerek kullanan bazı bilim kurgu yapımlar, alt-tür bileşenlerinden beslenirken, başka türlerin temel özelliklerini de ödünç alır veya bu özellikleri harmanlayarak kendine has yapısıyla benimseyip yeniden tanımlar. Bu bağlamda dünya çapında büyük ilgi gören Battlestar Galactica dizisinin postmodern bir bilim kurgu olarak kabul edilmesi gerektiğini öneren bu tez, postmodern bilim kurgu türünü spekülatif kurmaca bağlamında görmektedir. Bu çalışmada postmodern duyum içinde değerlendirilen dizinin hikayesi, karakterleri ve altmetinleri ötekileştirememe sorunu, kimlik ve toplumsal cinsiyet kavramları açısından mercek altına alınmıştır. Aynı zamanda önemli postmodern TV dizileri örneklerine de karşılaştırma yapmak amacıyla başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s world, where rooted changes are occurring in all fields, we observe important changes in terms of style, quality and content of TV show in the light of postmodernism. In TV shows of the recent period, it is not possible to talk about a single genre. Especially in the definitions of science fiction genre, which is quite controversial, the discourse of speculative fiction is drawing attention. Some science fiction products, which adopt and use postmodernism characteristics, benefit from subgenre components and borrow basic characteristics of other genres or redefine it through adopting and immingling such characteristics. In this sense, this thesis, which proposes the acceptance of Battlestar Galactica series, which draws attention all around the world, as a postmodern science fiction, considers postmodern science fiction genre in terms of speculative fiction. The story, characters and subtexts of the series, which is considered within postmodern sensation in this study, have been analyzed in terms of problem of othering, identity and gender concepts. Along with it, references have been made for the purpose of comparing important postmodern TV shows.