The impact of meme equities on the stock market: Gamestop mania
Meme hisse senetlerinin borsa üzerindeki etkiii: Gamestop mania
  1. Tez No: 762952
  2. Yazar: NAEF AHMED NAIF SAEED AL-KAMEL
  3. Danışmanlar: Dr. NİHAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Popüler Reddit platformundaki WallStreetBets forumu, yalnızca finansal piyasa katılımcılarının değil, aynı zamanda forumda toplanan perakende yatırımcılar olarak politika yapıcıların da dikkatini çekti, belirli menkul kıymetleri dolaştırıyor ve fiyatları yükseltmek için çoğunluğa atlıyor. Bu çalışma, bir meme hissesi ve Redditors'un yıldızı haline gelen GME'de Ocak 2021 ticaret çılgınlığında ve forumda toplanan perakende yatırımcılar ile Wall Street riskten korunma fonları arasında bir savaşı ateşleyen diğer manyadan etkilenen hisse senetlerini incelemektedir. Çalışma, perakende yatırımcılar arasında en popüler hisse senetlerine odaklanarak iç içe geçmiş bir ilişkinin destan öncesi zaman ufkundan önemli ölçüde farklı olup olmadığını ampirik olarak araştırarak ticaret çılgınlığının etkisini incelemek için bir VAR(p) süreci ve yapısal analiz araçlarını kullanıyor. Maninin zirvesi; GameStop (GME), AMC Entertainment Holdings Inc (AMC), Naked Brand Group (NAKD) and Koss Corporation (KOSS) ve geniş pazara yayılmaları. 23 Temmuz 2020'den 29 Haziran 2021'e kadar olan dönemi kapsayan günlük zaman dilimi verileri iki eşit veri kümesine bölünür ve iki ayrı modelde bağımsız olarak analiz edilir. Çalışmanın bulguları, ticaret çılgınlığının, efsaneden önceki zaman diliminde mevcut olmayan, hedeflenen menkul kıymetler arasında iç içe geçmiş bir korelasyona neden olduğunu gösteriyor. Bu, hisse senetleri yüksek oranda ilişkili hale geldikçe, bu tür alım satım faaliyetleri sırasında alım satım riskinin arttığı anlamına gelir. Bağlantılılık analizleri, geniş pazarın getiri oynaklığının açıklanmasına katkısında önemli bir artışa rağmen, GME'nin verici olmayan bir hisse senedi olarak kaldığını göstermektedir. Çalışma, yatırımcıların, tüccarların, portföy yöneticilerinin ve kurumsal yatırımcıların alım satım veya yatırım kararlarını yalnızca geleneksel verilere dayandırmamaları gerektiğini, mem hisse senetlerinin fiyatlarını etkilemede önemli bir rol oynadıkları için alternatif verilerin de dikkate alınması gerektiğini belirtiyor.
Özet (Çeviri)
WallStreetBets forum on the popular Reddit platform has drawn the attention of not merely financial market participants, but also policymakers as retail investors gathering in the forum circulate tickers of certain securities and jump on the bandwagon in an attempt to push up the prices. This study examines what transpired in January 2021 trading frenzy in GME which became a meme stock and the star of Redditors and other mania-influenced stocks igniting a battle between retail investors gathering in the forum and Wall Street hedge funds. The study deploys a VAR(p)-process and its structural analysis tools to examine the impact of the trading frenzy by empirically investigating whether an intertwined association significantly differs from the pre-saga time horizon by focusing on the most popular stocks among retail investors during the peak of the mania; GameStop (GME), AMC Entertainment Holdings Inc. (AMC), Naked Brand Group (NAKD) and Koss Corporation (KOSS) and the spillovers to the broad market. The daily time frame data covering the period from 23 July 2020 up to 29 June 2021 is divided into two equal data sets and analyzed independently in two separate models. The findings of the work suggest that the trading frenzy caused an intertwined correlation between the targeted securities which was absent in the timespan prior to the saga. This implies that trading risk increases during such trading activity as the stocks become highly correlated. The interconnectedness analyses shows that GME remains a non-transmitter stock despite a considerable increase in its contribution to the explanation of the broad market's return volatility. The study pinpoints that investors, traders, portfolio managers and institutional investors should not base their trading or investment decisions based merely on traditional data, alternative data should also be taken into consideration as they play a crucial role in influencing prices of the to become meme stocks.