Profesyonel futbolcunun iş sözleşmesi
Professional football players employment contract
  1. Tez No: 289755
  2. Yazar: ONUR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Profesyonel futbolcular ile profesyonel futbolcu istihdam eden futbol kulüpleri arasında imzalanan sözleşmelere Profesyonel Futbolcu Sözleşmeleri denir. Bu sözleşmeler, birer iş sözleşmesi olup sözleşmenin çerçevesi Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen Talimatlar ile belirlenmektedir. Karşılıklı bir sözleşme olan profesyonel futbolcu sözleşmesinden doğan borçlar, işveren bakımından ?ücret ödeme? işçi bakımından ?işin ifası? olarak şekillenmektedir. Sözleşmenin uygulanmasından doğan uyuşmazlıklar ise öncelikle Türkiye Futbol Federasyonu bünyesinde kurulan Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nda incelenir. Uyuşmazlık Çözüm Kurulu'nun vermiş olduğu kararlara karşı, tarafların Tahkim Kurulu'nda itiraz hakları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Contracts executed between professional football players and football clubs which employ professional football players are defined as ? Professional Football Players? Contracts?. These contracts are employment contracts and the scope of such contracts is determined by Regulations adopted by the Turkish Football Federation. Debts arising from professional football player?s contracts, a reciprocal contract, are formed as ?payment of wages? from the point of the employer; as ? exercise of employment? from the point of the employee. Disputes arising from the execution of the contract shall be primarily governed by the Dispute Resolution Committee established within the organization of the Turkish Football Federation. Parties have right of objection against decisions taken by the Dispute Resolution Committee on the Arbitration Committee.