Profesyonel futbolcunun iş ilişkisinin sona ermesi
Termination of employment relationship of the professional football player
  1. Tez No: 581711
  2. Yazar: YAKUB KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL AHMET SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Profesyonel Futbolcu Sözleşmeleri, profesyonel futbolcularla futbol kulüpleri arasında yapılan sözleşmelerdir. Bu sözleşmeler, oyuncular ve kulüpler arasındaki istihdam ilişkisi nedeniyle iş sözleşmesi olarak kabul edilir. Ancak futbolcular ile kulüpler arasındaki iş ilişkisi sonsuza dek devam etmez. Sözleşmeler kendiliğinden sona erebilir veya futbolcular ve/veya kulüpler tarafından sonlandırılabilir. Sözleşmenin sona ermesi neticesinde ortaya çıkabilecek bir takım sonuçlar mevcuttur. Oyuncular ve kulüpler arasındaki iş ilişkisinden doğan uyuşmazlıklar halinde yetkili yargı mercii ve uygulanacak hukuk, oyuncunun milliyetine ve sözleşmenin taraflarının seçimine göre değişebilir.
Özet (Çeviri)
Professional Football Player Contracts are contracts made between professional football players and football clubs. These contracts are accepted as employment contracts because of employment relationship between the players and the clubs. However, employment relationship between the players and the clubs doesn't last forever. The contracts may end automatically or may be terminated by the players and/or the clubs. There are a number of results that may arise as a result of the termination of the contract. In case of disputes arising from employment relationship between the players and the clubs competent judicial authority and the applicable law may vary by the nationality of the player and by the choice of the parties of the contract.