Analysis of emerging countries and Turkish capital markets
Gelişmekte olan ülkelerin ve Türkiye sermaye piyasalarının incelenmesi
- Tez No: 289787
- Danışmanlar: DR. GÖKHAN BÜYÜKŞENGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Borsa ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Piyasa ekonomisinin en önemli unsurusermaye piyasaları ve en önemli kurumlarından bir tanesi de menkul kıymetler borsalarıdır. Menkul kıymetler borsasında işlem gören menkul kıymetlerin değerlerinde meydana gelen değişiklikler, ülke ekonomisindeki gelişmeleri çok kısa bir sürede yansıtma özelliğine sahiptir.Burada gelişmekte olan ülkelerin sermaye piyasaları ile Türkiye sermaye piyasası incelenmiş ve birbirlerine göre eksiklikleri ve üstün oldukları konular gösterilmiştir.İnceleme sırasında ülkelerin jeolojik konumlarından, politik tarihlerinden, üretim sektörlerinin ekonomiye etkilerinden ve güncel ekonomik verilerden faydalanılmıştır.Son bölümde ise, Türkiye sermaye piyasasının diğer gelişmekte olan ülkelere göre güçlü ve zayıf yönleri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important element of market economy is the capital markets and its one of the most important institutions are the stock markets. The Changes of security?s values, which are traded on stock exchange, has feature to reflect the changes occuring in the country?s economy in a very short time.Capital markets of emerging countries and Turkey?s capital market are analysed and are shown that their shortages and superiors to each other.The geological position of countries, political histories, the impact of production sectors to the economy and the impact of recent economic datas have derived benefit.In the last chapter, Turkey?s capital market?s strenghts and weaknesses are presented according to the other emerging countries.