Financial vulnerability and the effects of financial openness on banking systems in emerging economies
Yükselen piyasalarda bankacılık sisteminin kırılganlığı ve finansal açıklığın etkileri
- Tez No: 462019
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN OKAY AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çekirdek olmayan fonlar, kredi büyümesi ve banka sağlamlığı arasındaki dinamik ilişkileri araştırmayı amaçlamaktadır. Bunun yanında, bu çalışma uluslar arası sermaye akımlarının çekirdek olmayan fonlar ve kaldıraç üzerindeki etkisini incelemek suretiyle literatüre katkı sağlamaktadır. Veri toplama sürecinde MSCI (Morgan Stanley Capital International) kurumunun sınır ve yükselen piyasa endeksleri dikkate alınarak 46 ülkenin verisi toplanmıştır. Üç grup analiz düzenlenmiştir. Sonuçlar yükselen piyasalarda banka sağlamlığının çekirdek olmayan fonları, kredi büyümesini ve risk primini arttırdığını göstermektedir. Öte yandan özel sektör kredilerinin büyümesi ve çekirdek olmayan fonlar banka sağlamlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu tezin ikinci aşamasında finansal açıklık ile beraber bankacılık sektörünün dış likidite erişiminin çekirdek olmayan fonlara ve kredi büyümesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bulgular dış likidite erişiminin çekirdek olmayan fonlar üzerinde olumlu etkisinin olduğuna işaret etmektedir. Bankacılık sektörü tarafından sağlanan kredilerin yabancı varlık stoku ile arttığı bulunmuştur. Son olarak Türk bankalarının sağlamlığını çekirdek olmayan fonlar ve kaldıraca karşı test edebilmek için CAMELS tipi ölçütlerden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kaldıracın Türk bankacılık sisteminin sağlamlığı üzerindeki zayıflatıcı etkilerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this dissertation is on the dynamic relations between non-core funding, credit growth and soundness of banking systems in emerging markets. In addition to this, the study contributes to the literature by focusing on the effects of international capital flows on non-core financing and leverage. Forty-six countries were considered in the data collection process in line with MSCI (Morgan Stanley Capital International) emerging market and frontier market indices. In order to reach these goals, three sets of analyses were employed. First of all, a panel vector autoregression analysis was employed. The results of this analysis show that bank soundness promotes non-core funding, credit growth and risk premium in emerging markets. By contrast, bank soundness is affected inversely by private sector credits and non-core funding. In the second part of this dissertation, the effect of banking sector external liquidity access along with the financial openness level on none-core funding and growth of credits is investigated. The findings indicate a positive effect of external liquidity access on non-core funding. Findings also show that credits extended by the banking sector are enhanced by foreign asset stock. Finally, in order to test the Turkish banks' soundness against non-core funding and leverage, CAMELS-type measures were utilized. The results show areducing effect of leverage on bank soundness in the Turkish banking system.